Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բացահայտ սպառնացել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին նոր հարձակմամբ, եթե Ուկրաինան չհրաժարվի Եվրամիությանը եւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտքից, եւ եթե չճանաչի «ԴԺՀ»-ն եւ «ԼԺՀ»-ն, հայտնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները:
Նոյեմբերի 26-ին Պորոշենկոն երկար, 1,5 ժամանոց զրույց է ունեցել Պուտինի հետ, որից հետո նախագահը բավականին ճնշված է ներկայացել խմբակցության նիստին, հայտնում է Insider-ը:
«Ռուսաստանի հետ խնդիր ունենք. նրանք մեզ սպառնում են հարձակում գործել եւ պահանջում են ճանաչել անջատողական հանրապետությունները, ինչպես նաեւ հրաժարվել ՆԱՏՕ-ին եւ ԵՄ-ի անդամակցությունից», - հայտնել է նախագահի վարչակազմի անդամներից մեկը:
Insider-ը նաեւ հաղորդում է, որ անցած հինգշաբթի կոալիցիոն համաձայնագրի նախապատրաստման աշխատանքային խմբում Պորոշենկոյի դաշինքը չի ցանկացել ստորագրել ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդաակցությունը նախատեսող փաստաթուղթը, սակայն մյուս խմբակցությունների ներկայացուցիչները պնդել են: Մեկ օր անց՝ Մայդանի հասարակական ակտիվիստների հետ հանդիպման ժամանակ, Պորոշենկոն հայտարարել է, որ դժգոհ է այդ որոշումից:
«Դուք կարծում եք՝ լավ բան եք արել, սակայն իրականում դա շատ վատ է: Շուտով դաշինքը կհայտարարի, որ չի կարող մեզ ընդունել», - ակտիվիստներին հայտարարել է Պորոշենկոն: «Քանի դեռ մենք պատերազմում ենք Արեւելքում, ոչ ոք մեզ ՆԱՏՕ չի ընդունի: Իսկ դա Պուտինին ավելի կզայրացնի», - հայտարարել են Ուկրաինայի նախագահի համախոհները:

Президент России Владимир Путин открыто пригрозил президенту Украины Петру Порошенко новым наступлением, если Украина не откажется от вступления в Евросоюз и НАТО, и если не признает т «ДНР» и «ЛНР», сообщают украинские СМИ.
26 ноября вечером Порошенко провел долгий, полуторачасовой разговор с Путиным, после которого президент пришел достаточно подавленным на заседание фракции, сообщает Insider со ссылкой на источник в администрации президента. В 22:00 журналисты, ожидавшие завершения фракции БПП, увидели, как из администрации президента вышел посол России в Украине Михаил Зурабов.
«Есть проблема с Россией - они угрожают начать наступление и требуют признания сепаратистких республик, а также отказ от вступления в НАТО и ЕС», - рассказал источник в администрации президента.
Insider также сообщает, что ранее, в прошлый четверг на рабочей группе по подготовке коалиционного соглашения блок Порошенко не хотел подписывать документ в редакции, которая предусматривала вступление Украины в НАТО. Но представители других фракций пункт отстояли. Через день на встрече с общественными активистами Майдана Порошенко дал понять, что очень недоволен этим решением.
«Вы думаете, что вы сделали лучше, но на самом деле — только хуже. Скоро Альянс сделает заявление, что не может нас принять», - сказал президент активистам. «Из-за того, что у нас военный конфликт на Востоке, в Альянс нас никто не примет. Зато Путина это только разозлит», - заявили соратники президента.