Բաց երկնքի քաղաքականության հետեւանքով Հայաստանը կորցրեց իր ավիացիան: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 27-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետ Շահեն Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ բաց երկնքի քաղաքականությունը պահանջում է համաչափություն. դրա շուրջ մի քանի երկրներ են պայմանավորվածություն ձեռք բերում: Օրինակ, Եվրամիությունը բաց երկնքի քաղաքականություն իրականացնում է 10 տարվա ընթացքում: «Վրաստանը այդ ուղիով էր ընթանում 5 տարվա ընթացքում, փուլ առ փուլ, այլ ոչ թե միանգամից: Եթե հայտարարում ես բաց երկնքի քաղաքականության մասին, ապա պետք է բանակցություններ վարես գոնե մի քանի երկրների հետ», - նշեց ՔԱՊՎ-ի նախկին պետը:
Նրա խոսքով՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը պետք է բաց երկնքի քաղաքականություն իրականացնեն միմյանց նկատմամբ: «Սակայն Ռուսաստանը երբեք դա մեզ թույլ չի տա, հատկապես Արեւմուտքի պատժամիջոցների պայմաններում: Սա արդեն ստրկություն է. առավել հզոր Արեւմուտքը Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոց է կիրառում, իսկ վերջինս մեր նկատմամբ, եւ ամեն ինչ խլում է մեզնից», - ընդգծեց Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ իրավիճակն այնպիսին է, որ Հայաստանին ամենամոտը Ռուսաստանն էր, իսկ վերջինս «օգտվեց այդ քաղաքականությունից»:
Միաժամանակ, նախկին պաշտոնյան չհստակեցրեց՝ ինչպիսի դեր ունի Ռուսաստանը «Հայկական ավիաուղիներ» պետական ընկերության, իսկ վերջերս նաեւ մասնավոր ընկերության «Արմավիայի» սնանկացման, ինչի արդյունքում երկիրը կորցրեց սեփական ավիացիան:

В результате политики открытого неба Армения потеряла авиацию. Об этом на пресс-конференции 27 ноября заявил бывший начальник Главного управления гражданской авиации Шаген Петросян.
По его словам, политика открытого неба требует симметрии: несколько стран договариваются по ней. Европейский союз, например, подчеркнул Петросян, осуществляет политику открытого неба в течение 10 лет. «Грузия на протяжении 5 лет шла по этому пути, поэтапно, а не сразу. Если ты объявляешь о политике открытого неба, то должен вести переговоры хотя бы с несколькими странами», - отметил бывший начальник ГУГА. По его словам, в Евразийском экономическом союзе Армения, Беларусь, Россия и Казахстан должны вести политику открытого неба в отношении друг друга. «Но Россия никогда не позволит нам этого, особенно в условиях санкций Запада. Это уже дедовщина: более сильный Запад применяет санкции в отношении России, а последняя в нашем отношении и отнимает у нас все», - подчеркнул Петросян, добавив, что ситуация сложилась так, что самой близкой к Армении была Россия, и «она воспользовалась этой политикой». Одновременно бывший чиновник не пояснил, какое отношение Россия имеет к некогда банкротству государственной компании «Армянские авиалинии», а недавно и частной «Армавиа», в результате чего страна и потеряла собственную авиацию.