Փորձագետներին հաջողվել է նույնականացնել Դոնեցկում վթարված մալայզիական «Բոինգ-777»-ի 289 ուղեւորների մասունքները: Այս մասին «Ինտերֆաքսին» հայտնել է Նիդեռլանդների անվտանգության եւ արդարադատության նախարար Իվո Օպստելտենը:
«Մարմինների որոնման աշխատանքներն ավարտված չեն, մեր նպատակն է նույնականացնել բոլոր զոհերին», - ասել է նա Խարկովի օդանավակայանում՝ զոհերի մասունքների հետ հրաժեշտի արարողությունից հետո: «Հենց որ եղանակը թույլ տա շարունակել աշխատանքը, մենք դա կանենք, եւ հուսով եմ՝ բոլոր մարմինները կգտնվեն»,- հավելել է նախարարը:
Իր հերթին Խարկովի ղեկավար Իգոր Բալուտան հայտնել է, որ մասունքների հետազոտման սարքավորումները Մալիշեւի անվան գործարանից տարվել են օդանավակայան, որտեղ կմնան մինչեւ մարտ: Այդ ընթացքում արտադրամասը կախտահանվի, գարնանը կարող է վերսկսել աշխատանքը:
МН17 չվերթով  Ամստերդամից Կուալա-Լումպուր թռչող մալայզիական «Բոինգ-777»-ը Դոնեցկում վթարի էր ենթարկվել հուլիսի 17-ին: Դրանում գտնվող բոլոր 298 ուղեւորները զոհվել էին:

Экспертам удалось идентифицировать останки 289 пассажиров малайзийского Боинга-777, потерпевшего крушение в Донецкой области. Об этом, как передает Интерфакс, сообщил министр безопасности и юстиции Нидерландов Иво Опстельтен.
«Работы по поиску тел не закончены. Наша цель - идентифицировать всех жертв авиакатастрофы», - сказал он в аэропорту Харькова после завершения церемонии прощания с останками погибших. «Как только погода позволит продолжить работы - мы это сделаем, и, надеюсь, все тела будут найдены», - добавил министр.
В свою очередь глава Харьковской облгосадминистрации Игорь Балута сообщил, что оборудование, использовавшееся международными экспертами для исследования останков, вывезено с завода имени Малышева в аэропорт, где будет находится, ориентировочно, до конца марта. В это время цех будет дезинфицирован, весной он сможет возобновить работу.
Боинг-777 малазийских авиалиний, следовавший рейсом МН17 Амстердам - Куала-Лумпур, потерпел крушение над Донецкой областью 17 июля. На его борту находились 298 человек, все они погибли.