Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին երկրորդ անգամ վետո է դրել գաղտնալսումների մասին օրենքների վրա, հայտնում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Եթե օրինագծերի փաթեթն ընդունվեր, Վրաստանի ՆԳՆ-ն կարող էր օրինական հիմքով մուտք ունենալ անձնական տվյալներին:
«Մենք վետո ենք դնում այդ օրինագծերի վրա, ինչը նշանակում է, որ գաղտնալսումներ կիրականացնեն լիազոր մարմինները: Գաղտնալսման թույլտվությունները տրամադրելը դատարանի իրավասությունն է: Դա ճիշտ մոդել է, որտեղ գործառույթները ճիշտ են բաշխված»,- հայտարարել է Մարգվելաշվիլին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ուկրաինայի ՆԳՆ-ն կարող է գաղտնալսել պատգամավորների թեկնածուների խոսակցությունները:

Президент Грузии Георгий Маргвелашвили во второй раз наложил вето на законы о тайном прослушивании, сообщает «Новости-Грузия».
Если бы пакет законопроектов был принят, МВД Грузии могло бы на законных основаниях располагать правом доступа к персональным данным.
«Мы не получили правильный баланс между защищенностью и правами человека, исходя из этого мы накладываем вето на эти законы. Это означает, что прослушки будут осуществлять полномочные органы. Полномочия выдавать разрешение, что фактически называется «ключом» к тому, чтобы было осуществлено конкретное прослушивание, будут у суда, а наблюдать за этими процессами будет инспектор защиты персональных данных. Это модель, в которой функции распределены правильно», — заявил Маргвелашвили.