Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» (UMP) ղեկավար է ընտրվել: Նրա օգտին քվեարկել է կուսակցության անդամների 64.5%-ը: Ընտրություններին մասնակցել է կուսակցության անդամների շուրջ 60%-ը ամբողջ Ֆրանսիայից:
Այդպիսով, Սարկոզին կփոխարինի եռյակին՝ Ֆրանսիայի նախկին վարչապետներ Ալեն Ժյուպեին, Ֆրանսուա Ֆիյոնին եւ Ժան-Պիեռ Ռաֆարենը, ովքեր այս տարվա գարնանը Ժան-Ֆրանսուա Կոպեի հրաժարականից հետո ժամանակավորապես ղեկավարում էին կուսակցությունը: Այս մասին գրում է ՌԲԿ-ն՝ վկայակոչելով Le Figaro-ին:
Ժան-Ֆրանսուա Կոպեն հրաժարական էր ներկայացրել 2014 թվականի մայիսին բռնկված սկանդալներից հետո, երբ 2012 թվականի Սարկոզիի նախընտրական արշավի ժամանակ արված կեղծիքների մասին տվյալներ բացահայտվեցին:
UMP-ն երկրի հիմնական աջ-կենտրոնամետ կուսակցությունն է, որը ստեղծվել է 2002 թվականին, նախագահական ընտրություններում Ժակ Շիրակին սատարելու համար: 2004թ. Սարկոզին գլխավորեց այդ կուսակցությունը: Իսկ 2007-ին Սարկոզին, հաղթանակ տանելով նախագահական ընտրություններով, թողեց UMP-ի ղեկավարի պաշտոնը:

Бывший президент Франции Николя Саркози избран главой «Союза за народное движение» (UMP). За него проголосовали 64,5 % членов партии. В выборах приняли участие около 60% членов партии по всей Франции.
Таким образом, Саркози сменит триумвират: бывшие премьер-министры Франции Ален Жюппе, Франсуа Фийон и Жан-Пьер Раффарен, который временно исполнял обязанности главы партии после отставки весной этого года Жана-Франсуа Копе, сообщает РБК со ссылкой на Le Figaro.
Жан-Франсуа Копе подал в отставку после скандала, который разразился в мае 2014 года, когда вскрылись данные о махинациях в ходе предвыборной кампании Саркози 2012 года.
UMP – ведущая правоцентристская партия страны, возникшая в 2002 году в ходе французских президентских выборов в поддержку Жака Ширака. В 2004 году партию возглавил Саркози. В 2007 году Саркози, одержав победу на президентских выборах, оставил пост главы UMP.