Հոնկոնգում երկուշաբթի վաղ առավոտյան (երեւանյան ժամանակով՝ կիրակի երեկոյան) Occupy Central-ի ակտիվիստները կտրուկ ակտիվացել են. զրահագլխարկներով եւ պաշտպանիչ դիմակներով հարյուրավոր մարդիկ ուղղվել են դեպի ոստիկանների շարքերը՝ փորձելով մոտենալ վարչական շենքերին: Տուժածներ եւ ձերբակալվածներ կան:
Reuters-ի փոխանցմամբ, ցուցարարների նպատակը կառավարական թաղամասը շրջափակելն ու գերատեսչությունների աշխատանքին խանգարելն էր: Ցուցարարները ոստիկանների վրա «գրոհել են»՝ ծածկվելով փայտե վահաններով: Իրավապահներն արցունքաբեր գազ եւ ռետինե փամփուշտներ են կիրառել: SCMP-ն հաղորդում է, որ մի շարք վայրերում բժիշկներն օգնություն են ցուցաբերել ակտիվիստներին:
Ըստ АР-ի, ցուցարարներին մասամբ հաջողվել է ճեղքել ոստիկանական շարքերը, սակայն Հոնկոնգի վարչակազմի ղեկավարի գրասենյակի մատույցներում նրանց կանգնեցրել են:
Բախումներ են գրանցվել նաեւ Մոնգկոկ շրջանում, որտեղ մի քանի օր առաջ ուժայիններին հաջողվել էր ցրել ցուցարարների ճամբարը: Ըստ NEWSru.com-ի, այնտեղ ոստիկանությանը հաջողվել է հետ մղել հարձակումները, չնայած իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ:
Մեկ օր առաջ էլ Հոնկոնգում շուրջ 30 ակտիվիստ է ձերբակալվել, որոնք մասնակցել են ոստիկանության հետ բախումներին:

В Гонконге рано утром в понедельник (вечер воскресенья по ереванскому времени) резко активизировались активисты Occupy Central: сотни человек в касках и защитных масках выдвинулись к полицейским кордонам в попытке прорваться к административным зданиям. Есть пострадавшие и задержанные.
Reuters сообщает, что целью протестующих было окружение правительственного квартала и блокирование работы учреждений. Протестующие «атаковали» полицию, прикрываясь деревянными щитами. Полиция использовала слезоточивый газ и резиновые пули. SCMP сообщает, что в целом ряде мест медики оказывали помощь окровавленным активистам.
По данным АР, протестующим удалось преодолеть некоторые полицейские кордоны, но на подступах к офису главы администрации Гонконга их остановили.
Также столкновения зафиксированы в районе Монгкок, где несколько дней назад силовикам удалось разогнать лагерь «оккупантов». Там полиции удалось отбить атаки, хотя ситуация остается напряженной, передает NEWSru.com.
Сутками ранее в Гонконге были задержаны почти 30 активистов, участвовавшие в столкновениях с полицией.