«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ՓԲԸ-ն մայիսի 14-ին Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող պետական հանձնաժողովին սակագնի բարձրացման հայտ է ներկայացրել (ցերեկային սակագնի դեպքում՝ 31.4%, գիշերայինի՝ 20.5%): Հետաքրքիր է, որ հայտի ծավալը համակարգչում հասնում է 1 գեգաբայթի:
Սակայն, չնայած այդ ռեկորդին, նոր սակագնի համար հասկանալի հիմնավորում չկա: Թերեւս, հարկավոր էլ չէ: Ամեն ինչ արդեն ծանոթ սցենարով կընթանա. Հանձնաժողովը փոքր-ինչ կշտկի հայտը եւ կհաստատի սակագինը: Բայց կարելի է դիտարկել փաստաթուղթը, որում հետաքրքիր տեղեկություն կա:
2009 թվականին «Ernst & Young» ընկերությունը հաշվարկել է ՀԷՑ-ի հիմնական միջոցների եւ օբյեկտների, այսպես կոչված, «արդարացի արժեքը»: Նկատենք, որ «արդարացի արժեքն» այն իրական գինն է, որը կարելի է ստանալ ակտիվները վաճառելու դեպքում: Եվ այսպես, այն կազմել է 158.5 մլն դոլար:
Գաղտնիք չէ, որ ՀԷՑ-ի հիմնական միջոցների զգալի մասը մեծ տարիք ունի, այդ թվում՝ դեռեւս խորհրդային ժամանակներից մնացած բարձրավոլտ տրանսֆորմատորները, որոնց այժմյան գները տատանվում են: Մնացորդային ահռելի արժեքից դատելով՝ թանկարժեք սարքերը կես դարի ընթացքում չեն մաշվել:
2002 թվականի տվյալներով, շենքերի, 110 կՎ-անոց օդային գծերի, ինչպես նաեւ տրանսպորտային միջոցների 80%-ն անբավարար վիճակում են եղել: Բայց դա, իհարկե, չի վերաբերվում ընկերության ղեկավարության ծառայողական ավտոմեքենաներին:
Եվ այսպես, սակագնի հաստատման դեպքում, ՀԷՑ-ի տարեկան եկամուտը կհասնի 226.8 մլրդ դրամի՝ առանց ԱԱՀ-ի: Միաժամանակ, անձնակազմի աշխատավարձերի փոխանցումները կկազմեն 22.6 մլրդ դրամ, այսինքն՝ եկամուտի 10%-ը: Բայց իմաստ չունի հաշվարկել աշխատակիցների միջին աշխատավարձ, քանի որ ղեկավարության եւ շարքային աշխատակիցների աշխատավարձերի միջեւ տարբերությունը հսկայական է:
Միաժամանակ, ՀԷՑ-ը հսկայական պարտքեր ունի, որոնցից ավելի քան 0.2 մլրդ-ը՝ վարկային պարտավորությունների, եւ 16 մլրդ դրամ էլ՝ այլ կազմակերպություններին պարտքերի տեսքով: Պարզ չէ, սակայն, թե ինչպես են կուտակվել այդ պարտքերը, եթե 2013-2014 թվականներին էլեկտրաէներգիայի սակագինը երկու անգամ բարձրացվել է:
Հայաստանի քաղաքացիների մեծ մասի ընտանեկան բյուջեն ռետինե չէ: Այդ պատճառով էլեկտրաէներգիայի սակագնի ավելացումն անխուսափելիորեն կհանգեցնի այլ ապրանքների եւ ծառայությունների համար նախատեսված ծախսերի կրճատման: Դրա հետեւանքով կշարունակվի էներգակիրների գծով երկու մենաշնորհատերերի շահույթի աճը՝ տնտեսության այլ հատվածների հաշվին:

ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) 14 мая представило заявку Госкомиссии по регулированию общественных услуг, на повышение тарифа (дневного – на 31,4%, ночного – на 20,5%). Любопытно, что объем заявки на компьютере достигает порядка 1 гигабайта.
Однако, несмотря на этот рекорд, внятного обоснования нового тарифа не видно. Да видимо, и не нужно. Все пойдет по накатанному сценарию – Комиссия слегка откорректирует заявку, и утвердит тариф. Но, можно просмотреть документ, в котором встречается интригующая информация.
В 2009 году ООО «Эрнст энд Янг» («Ernst & Young») провело расчет так называемой «справедливой стоимости» основных средств и объектов ЭСА. Отметим, что «справедливая стоимость» – это реальная цена, которую можно получить при продаже актива. Так вот, она составила $158,5 млн.
Была также рассчитана остаточная стоимость замещения, то есть стоимость восстановления объекта (первоначальная стоимость, за вычетом амортизации). Этот показатель составлял громадную для Армении сумму – свыше $1,1 млрд. Напомним, что в 2002 году «объект» был продан компании «Midland Resourses Holding Ltd» за…$37 млн., из коих $25 млн. предназначалось для погашения тогдашних задолженностей ЭСА.
Не секрет, что значительная часть основных средств ЭСА имеет преклонный возраст. В том числе оставшиеся еще с советских времен высоковольтные силовые трансформаторы, нынешние цены которых зашкаливают. Судя по грандиозной остаточной стоимости замещения, реликты в системе ЭСА функционируют до сих пор.
По данным за 2002 год, до 80% зданий, воздушных линий 110 кВ, а также транспортных средств, находились в неудовлетворительном состоянии. Но, конечно, сказанное не относится к служебным автомобилям начальства компании.
Итак, в случае утверждения тарифа годовой доход ЭСА достигнет 226,5 млрд. драмов, без НДС. При этом отчисления на зарплату персонала составят 22,6 млрд. драмов, то есть ровно 10% от дохода. Персонал ЭСА, по данным за 2012 год, составлял 7,9 тыс. человек. Однако не имеет смысла подсчитывать среднюю зарплату работников, ибо между окладами руководства, и тем, что остается рядовым сотрудникам – громадная пропасть.
Между тем у ЭСА громадные долги, из которых свыше 0,2 млрд. по кредитным обязательствам, и 16 млрд. драмов - задолженности другим организациям. Каким образом накопились подобные долги, когда в 2013-2014 годах тариф был повышен дважды, неясно.
Семейный бюджет большинства граждан Армении не резиновый. Поэтому рост затрат по электроэнергии неминуемо вызовет сокращение расходов на покупку других товаров и услуг. Вследствие этого продолжится сдвиг в сторону увеличения доходов двух монополистов, по линии энергоносителей, в ущерб другим секторам экономики.