Ռուսաստանցի հայտնի ռեժիսոր Էլդար Ռյազանովը հուլիսի վերջին սկսել է հեւոցներ եւ սրտի շրջանում ցավեր ունենալ: Նրա ընտանիքը որոշել է ռեժիսորին ուղարկել Մոսկվայի սրտաբանական կենտրոն՝ պլանային հետազոտություն անցնելու: Ստուգման արդյունքում բժիշկները որոշել են սրտի վիրահատություն անցկացնել: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է բժշկական շրջանակների աղբյուրը:
«Էլդար Ռյազանովին մեզ մոտ են բերել նրա ընտանիքի անդամները: Բժիշկները սրտի մեկօրյա մոնիտորինգ եւ կորոնոգրաֆիա են իրականացրել: Արդյունքում պարզվել է, որ սիրտը սնուցող անոթները նեղացել են, հետեւաբար անոթների ստենտավորում է իրականացվել»,-հայտնել է գործակալության զրույցակիցը:
Նրա խոսքով, 87-ամյա ռեժիսորն այժմ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: Նրա վիճակը լավ է եւ մոտ ժամանակներս կտեղափոխվի սովորական հիվանդասենյակ:

Известный российский кинорежиссер в конце июля начал чувствовать одышку и боли в сердце. Семья режиссера приняла решение направить Рязанова в московский кардио-центр на плановое обследование. В результате проверки врачами было принято решение провести операцию на сердце. Об этом ТАСС сообщил сегодня источник в медицинских кругах.
«Эльдара Рязанова привезла семья на обследование после его жалоб на боли в сердце и одышку. Врачи сделали суточный мониторинг состояния за работой сердца и коронографию. В итоге выявилось сужение коронарных сосудов в сердце. Пришлось оперативно проводить стентирование сосудов»,- сообщил собеседник агентства.
По его словам, 87-летний пациент сейчас находится в реанимации. Прогнозы дают хорошие и в ближайшее время возможен перевод в обычную палату.