Կորեացի գիտնականները հետազոտությունների արդյունքում եկել են այն եզրակացության, որ, հնարավոր է, Չինգիզխանը եվրոպացիների սերունդ է եղել, հայտնում է PLoS ONE-ը:
Հաղորդվում է, որ դեռեւս 12 տարի առաջ Մոնղոլիայում պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել էին 7 մարդկանց մասունքներ: Դրանցից 3-ը կանայք էին: Ասիացի գիտնականները կարծում են, որ այդ կանանցից մեկը մահվան պահին 50 տարեկան է եղել եւ ունեցել 3 որդի, որոնք մահացել էին մինչեւ 30 տարեկանը: Ընդ որում, մասնագետներն ուսումնասիրել են բոլոր նմուշները եւ միայն 5-ի դեպքում են են կարողացել պարզել հապլոխումբը: Այսպես՝ Y քրոմոսոմով ժառանգվող R1b-M343 հապլոխմբերը պատկանում էին եվրոպացիների, իսկ X քրոմոսոմները՝ ասիացիների:
Այս կապակցությամբ գիտնականները հայտնել են, որ Չինգիզպանի սերունդները եվրոպացիներ են եղել, որոնք տեղափոխվել են Մոնղոլիայի տարածք եւ հետո ամուսնացել ասիացի կանանց հետ:
Գիտնականները նշում են, որ այս վարկածը կասկածի տակ է մնում, քանի դեռ չի հայտնաբերվել Չինգիզխանի գերեզմանը:

Корейские ученые провели исследование, в ходе которого предположили, что Чингисхан мог быть потомком европейцев, передает Informing со ссылкой на  PLoS ONE.
Сообщается, что еще 12 лет назад исследователи проводили раскопки Таван Толгой в Монголии. Им удалось найти останки 7 людей в 5 могилах. Предполагается, что 4 из них были мужчинами, а 3 – представительницами прекрасного пола.
Согласно данным азиатских ученых, одной из этих женщин на момент смерти было около 50 лет, она была матерью 3-х мужчин, которые погибли в возрасте до 30 лет. При этом специалисты изучили все образцы, но лишь 5 останков смогли идентифицировать к гаплогруппе. Так, наследуемые с Y-хромосомой гаплогруппы R1b-M343, которые стали известны после экспертизы, принадлежали европейцам, а X-хромосомные – азиатам.
В связи с этим ученые заявили, что предки Чингисхана были европейцами, которые переселились на территорию Монголии, а после ассимилировались в результате чреды браков с монгольскими женщинами.
Специалисты подчеркнули, что данная версия про европейское происхождение Чингисхана находится под сомнением. Чтобы подтвердить ее, необходимо лишь обнаружить захоронение самого Чингисхана.