Մենք պետք է այնպիսի պայմաններ ստեղծենք, որ սփյուռքը ցանկանա ներդրումներ անել: Այդ մասին ասել է Հայաստանի վարրչապետ Կարեն Կարապետյանը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 110-ամյակի միջոցառումների շրջանակներում կազմակերպված քննարկմանը:
Ըստ վարչապետի, ռեգուլյար սփյուռքին դիմել որպես բարեգործության աղբյուր, անհեռանկարային է եւ դիպչում է մեր ինքնասիրությանը:
Քննարկումը վարող Մարկ Գրիգորյանն ընթերցել է դերասանուհի Արսինե Խանջյանի քննադատությունը՝ Հայաստանում մենաշնորհների առկայության, օրենսդրության բացերի մասին, ի պատասխան Կարապետյանը նշել է, որ այդ հարցեր ուշադրության արժանի են:
Հարցին, թե որ խնդիրներն են խանգարում Հայաստան-սփյուռք կապերին, Կարապետյանն ասել է. «Կոնտակտը պետք է ստեղծենք, ռեգուլյար հիմքով, որպեսզի մեկս մյուսին լսենք եւ հասկանանք»:
Հարցին, թե ինչպես է պատկերացնում Հայաստանը 20 տարի անց, վարչապետը պատասխանել է. «Անկախ, անվտանգ, արդար եւ ինտելեկտուալ»:
Հարցին, թե որն է ձեր երազած ընդդիմությունը, վարչապետը պատասխանել է. «Ինտերեկտուալ ընդդիմությունը»։
Ֆեյսբուքյան մեկ օգտատիրոջ հարցի էլ, թե հավատում է հեքիաթների, վարչապետը պատասխանել է. «Առանց հեքիաթի մեծացած մարդը վտանգավոր մարդ է»:

YEREVAN. - We must create such conditions which will make the Diaspora want to make investments.
Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan stated the aforementioned on Saturday, responding to questions during an event dedicated to the 110th anniversary of the Armenian General Benevolent Union (AGBU).
In his words, the regular address to the Diaspora—as a source of benevolence—is unpromising and wound's our vanity.
The discussion host Mark Grogoryan, for his part, presented the criticism of actress Arsinée Khanjian in regard to thee existence of monopolies and legislative gaps in the country, to which Karapetyan noted that the mentioned issues deserve attention.
Asked which problems hinder Armenia-Diaspora ties, the Prime Minister said:  ''It is necessary to create regular contact to listen and understand each other.''
To the question on how he sees Armenia in 20 years, Karapertan responded: ''Independent, secure, just and intellectual.''
Referring to the question on what kind of opposition he dreams of, the PM said: ''Intellectual opposition.''
Responding to the question of a Facebook user on whether he believes in fairy tales, the head of the Government said: ''A person, who grew without fairy tales, is a dangerous one.''