Ջավախքում գտնվող Փարվանա լճի ափին՝ Ասփարա գյուղի կենտրոնում է գտնվում կիսաքանդ ամրոցը, որն իր տեսքով միանգամից գրավում է զբոսաշրջիկների ուշադրությունը: Ամրոցի միջին մասում կա 12-րդ դարի վերջերին եւ 13-րդ դարի սկզբներին կառուցված բազելիք ոճի թաղակապ եկեղեցի: Վրացիները տարբեր ուսումնասիրությունների ժամանակ պնդել են, որ դա վրացական է, սակայն, այս եկեղեցու ճարտարապետական ոճը՝ եռաշարք հիմքը, ստելաժը, խորանի ուղղությունը, հարավային մուտքը, միակ պատուհանը, շաղախը, որը ձվի, կրի եւ լճավազի շաղախ է, հանդիպում են միայն Մեծ Հայքի տարածքում:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ եկեղեցին կառուցվել է հնագույն կիկլոպյան տիպի ամրոցների նման` ավերված հեթանոսական սրբավայրի կամ տաճարի ավերված հիմքերի վրա:
Հնագույն ամրոցը մոտավորապես զբաղեցնում է 2հա տարածք: Արտաքին պարսպի ավերված հիմքերի վրա կառուցվել են Ասփարա գյուղի դպրոցը, կոլտնտեսության պահեստները, գրասենյակը եւ մշակույթի տունը, դարբնոցը եւ 5 բնակելի տներ, որոնց մեծ մասն արդեն ավերված են: Ամրոցի հյուսիս-արեւմտյան մասում հայտնաբերվել է ստորգետնյա գետնուղի, իսկ հարավային մասում երկրորդ գետնուղի, որը տանում է դեպի Փարվանա լիճ:
Այս դիտարկումները թույլ են տալիս պնդելու այն փաստը, որ ամրոցը եղել է Մեծ Հայքի հյուսիսային սահմանները պաշտպանող հզոր ամրությունների կենտրոնատեղի, որը փակել է Հյուսիսային Կովկասից դեպի կենտրոնական Հայաստան տանող կարեւորագույն ռազմավարական ճանապարհը եւ առեւտրական ուղին: Սովետական շրջանում՝ լճի արեւմտյան մասում գտնվող տորֆապատ դաշտավայրում, 20-րդ դարի 30-50-ական թվականներին հայտնաբերվել են նետերի եւ նիզակների բրոնզե եւ երկաթե ծայրակալներ, թրեր, որոնց մասին վկայում են գյուղի բնակիչները:
Այժմ եղեղեցին կիսաքանդ վիճակում է, կանգուն է հյուսիսային եւ հյուսիս-արեւմտյան խորանապատը: Իսկ ահա Փարվանա լճի ափին տեղակայված Ասփարա գյուղից 3 կմ հեռավորության վրա՝ երկգագաթ անանուն լեռան գլխին, գտնվում է մի հնադարյան ամրոց: Ամրոցի հաստաբեստ 4մ. լայնությամբ պարիսպները եւ նրա հարակից ամրություններն ու բնակելի շինությունները գրավում են լեռան երկու գագաթները: Ամրոցը զարմացնում է իր ճարտարապետական ուրույն կառուցվածքով, այն ամբողջովին շարված է բազմատոն քառաժայռերով:
Ոչ մի պատմական աղբյուրում, ինչպես նաեւ բանավոր տեղեկություններում այս բերդի կառուցողների, դրա կառուցման ժամանակի, հիմնական բնակավայրերից նշանակալից հեռավորության, դրա կառուցման նպատակների մասին որեւէ տեղեկություն չկա: Այս ամրոցը նման է մեզ համար անհասանելի ու անհասկանալի գաղտնիք պարունակող կիսավեր հսկայի: Ումի՞ց են վախեցել Ջավախքի հնագույն բնակիչները, որ բնակավայրերից այսքան հեռու, ծովի մակերեւույթից ավելի քան 3000 մ բարձրության վրա կառուցել են այս ամրոցը:
Այս կիսավեր ամրոցի քարերի վրա որեւէ աշխատանքային կամ շինարարական գործիքի հետք չկա: Ամրոցի կառուցողները եղել են հսկաներ, որոնց անսովոր հասակի եւ ուժի մասին են վկայում տեղի բնակիչները, որոնք ժամանակ առ ժամանակ գյուղատնտեսական կամ շինարարական աշխատանքներ կատարելիս՝ գյուղի տարածքում եւ հնադարյան միջնաբերդի պարիսպների հարեւանությամբ գտել են հսկա մարդու կմախքներ:

YEREVAN. – An abandoned Cyclopean masonry is located in Aspara village, Armenian-populated Javakheti Province of Georgia, on the western shore of Paravani Lake.
A vaulted church built in 12-13 centuries is located in the middle part of the masonry. During various studies, Georgians claimed it is Georgian church but its architectural style can be found only in the territory of Greater Armenia.
Researches showed that the church was built like ancient masonries of cyclopean type, on the foundation of destroyed pagan temples.
The ancient masonry occupies approximately two hectares. Aspara’s school, farm warehouses, office and cultural center, smithy and five houses, the majority of which have been destroyed, were built on the destroyed foundation of the external wall. An underground tunnel was found in the northwest part of the fortress and the second one was found in the southern part which leads to Paravani Lake.
These observations allow us to insist on the fact that the castle was the central part of the fortifications protecting the northern borders of Greater Armenia.
Now the church is half-destroyed. There is another ancient castle which is located on the top of nameless mountain 3 km far from Aspara village. The walls of the castle which have 4m width and residential buildings occupied two peaks of the mountain. The fortress is impressing with its unique architectural structure.
There is no historical source, as well as information, about those who built the masonry. The time of construction, the purposes of the building are unknown. Who were Javakheti inhabitants so afraid of that they built the castle 3,000 meters above sea level?
There are no trace of any work or building tools on the rocks of the dilapidated castle. The fortress was built by giants, and according to local residents, the giants were very tall and strong.  The locals found giant human skeletons during agricultural work near the village.