Թուրքիան անում է ամեն բան, որպեսզի թուրք–սիրիական սահմանը չանցնի քրդերի հսկողության տակ։ Այս մասին հունվարի 10-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի ղեկավար թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան Սիրիայի հարցով գնացել է Ռուսաստանի հետ համագործակցության, այսինքն՝ որոշել է հրաժարվել իր դաշնակից ԻՊ–ից։ Սաֆրաստյանի կարծիքով դրա նպատակը Սիրիայում ազդեցության գոտիներ ձեռք բերելն ու 100 կմ սահմանին հսկողություն պահպանելն է։ «Այդպիսով՝ Թուրքիան իր համար Սիրիայում կատարվող իրադարձություններում խոսքի իրավունք է ստանում»,– ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը։

Турция делает все, чтобы турецко-сирийская граница не перешла под контроль курдов. Об этом на пресс-конференции 10 января заявил руководитель Института востоковедения Национальной академии наук Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
По его словам, Турция пошла на сотрудничество с Россией по Сирии, то есть решила отказаться от своего союзника – ИГИЛ. Цель, согласно Сафрастяну, обрести сферы влияния в Сирии и сохранить контроль над 100-км границей, которая разделяет две части, населенные курдами. «Таким образом, Турция создает для себя право на слово в происходящих в Сирии событиях», - добавил Рубен Сафрастян.