Հայաստանում նկատվում է դիսոնանս ունեւոր մարդկանց ու տեխնիկական գիտելիքներ ունեցող մարդկանց միջեւ։ Նման տեսակետ է հայտնել 2016-ի ամռանը Հայաստանում բացված Նորարարական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի համահիմնադիր Հակոբ Հակոբյանը NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում։
Հայաստանը ձեռներեցի համար պետք է դառնար տարանցիկ կետ, բայց ճակատագիրը այլ կերպ է տնօրինել։ Նա հանդիպել է իր ապագա հարսնացուին ու որոշել է մնալ, լինելով հաճելիորեն զարմացած մեր ՏՏ ոլորտի ծավալով։
«Հայաստանում ձեռներեցները իրենց կապիտալը վաստակել են գերազանցաբար ֆիզիկական արտադրանքի կամ ծառայությունների հաշվին ու առանձնապես պատկերացում չունեն, թե ինչ է տեղի ունենում տեխնոլոգիական ոլորտում, ինչ միտումներ կան, ուր է պետք ներդրումներ անել, ինչ տեսակի ներդրումներ կան։ Նորարարական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի նպատակն է դառնալ ուղեցույց փարոս, կապող օղակ։ Հայ ներդրողների գլխավոր խնդիրն այն է, որ նրանք ուզում են րոշակի ժամկետներում իրենց գումարները հետ բերելու երաշխիքներ ունենալ։ Տվյալ դեպքում նման բան խոստանալը գրեթե անհնար է ՝ ՏՏ ոլորտը հսկայական ռիսկով, բայցեւ գումարները հետ բերելու հսկայական ներուժով ոլորտ է։ Բայց ամեն ինչի համար ժամանակ է պահանջվում, մի քանի ամսից սկսած մինչեւ մի քանի տարի»,- նշում է փորձագետը։
Նորարարական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի գործունեությունը զարգանում է երկու ուղղություններով։ Առաջինը՝ հայկական տեխնոլոգիաները ռուսական շուկայում ու ԵՄ տարածքում առաջ մղելն է։ Մոսկվայում արդեն բացվել է HighTech–ի տարածաշրջանային գրասենյակը։ Ինստիտուտը համագործակցում է արմֆոնների արտադրողի, TSD ընկերության ու EarlyOne ստարտապի հետ։ Նրանց թեթև ձեռքով հայկական սմարթֆոնները արդեն վաճառվում են Մոսկվայի կենտրոնում, իսկ մի քանի բանկային հաստատություններ կսկսեն օգտվել մեր երկրում մշակված հերթերի կառավարման համակարգից։ Ինստիտուտը ընկերություններին տրամադրում է կոմերցիոն, իրավաբանական ու գրասենյակային ծառայություններ։ Ծրագրում են մինչև ամառ ստորագրել համաձայնագրեր եւս տասնյակ ընկերությունների հետ։
Ինստիտուտի երկրորդ ուղղությունը ներառում է ներդրողների որոնում՝ հեռանկարային հայկական ստարտապների համար։
Առաջին փուլի համար Ինստիտուտը սկսել է բանակցել 7 հեռանկարային ընկերությունների հետ, որոնք զբաղվում են մասնավորապես AR–ով , զբոսաշրջությամբ, ֆրիլանսով, բժշկությամբ, բժշկական զբոսաշրջությամբ, մանկական խաղերով ու ERP–ով։ Տարբեր ոլորտները պայմանավորված են նրանով, որ հիմնադիրների կարծիքով, Հայաստանը չափից փոքր է, որպեսզի մեկ ոլորտում 7 սուպերընկերություն ունենա։ Նախնական գնահատականներով, Ինստիտուտին կպահանջվի մոտ 350 000-500 000 դոլար։ Ընտրությունը կանգ է առել հարաբերականորեն կայացած ստարտապների վրա, քանի որ ա) Հայաստանի ներդրողները չեն ուզում մեծ գումարներով ռիսկի գնալ, Բ) նախագծերից գոնե մեկի հաջողության դեպքում բոլոր ներդրումները արդարացված կլինեն, գ) աշխատում է հրաշալի թիմ։
Հիշեցնենք, որ նորարարական տեխնոլոգիաների ինստիտուտը 2016-ի հոկտեմբերի 29-ի ն Երևանում անցկացրել է UpStart Armenia ստարտապների մրցույթ։ Ավելի քան 80 գրանցված հայտերից եզրափակիչ են դուրս եկել 15 լավագույնները։ Առաջին տեղը զբաղեցրել է Мap Work ($2,5 հազաև) ստարտապը, երկրորդը՝ Get Treated ($1 հազար) ու երրորդը Tereva–ն (արմֆոն)։ Ժյուրիում նախագահում էին Energize Global Services ընկերության տնօրեն Ռիչարդ Բեզջյանը (ԱՄՆ), ABRT վենչուրային հիմնադրամի հիմնադիր Անտոն Տիմաշևը (Ռուսաստան/ Շվեյցարիա), AXLR հիմնադրամի նախագահ Ֆիլիպ Ներին (Ֆրանսիա) և այլոք։ Եղել են ավելի քան 300 հյուրեր՝ հայկական ու արտասահմանյան ՏՏ ընկերությունների, ներդրումային հիմնադրամների, ֆինանսաբանկային, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ։

В Армении наблюдается диссонанс между состоятельными людьми и людьми, обладающими техническими знаниями. Такое мнение высказал соучредитель открывшегося летом 2016 года Института Инновационных Технологий Акоп Акопян в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am.
Армения должна была стать для зарубежного предпринимателя транзитным пунктом, но судьба распорядилась иначе. Он встретил свою будущую невесту и решил остаться, будучи приятно удивлен размахом нашей IT сферы.
«Предприниматели в Армении заработали свой капитал преимущественно на физических продуктах или сервисах, и не особо представляют, что происходит в технологической сфере, какие тенденции наблюдаются, куда инвестировать, какие виды инвестиций существуют. Институт Инновационных Технологий призван стать путеводным маятником, связующим звеном. Самая главная проблема армянских инвесторов заключается в их желании иметь гарантии возврата денег через определенный срок. В данном случае обещать такое практически невозможно: сфера IT - это инвестиции с огромным риском, но и с чрезвычайно огромным потенциальным возвратом. Но на все требуется время, от нескольких месяцев до нескольких лет», - отмечает эксперт.
Как рассказал инвестор, деятельность Института Инновационных Технологий развивается в двух направлениях. Первое - продвижение армянских технологий на российском рынке и территории Евросоюза. Так, в Москве уже открылся региональный офис HighTech. Институт сотрудничает с производителем армфонов, компанией TSD и стартапом EarlyOne. С их легкой руки армянские смартфоны уже продаются в Москве, а несколько банковских учреждений начнут пользоваться разработанной в Армении системой управления очередями. Институт предоставляет компаниям коммерческие, юридические, офисные услуги. В планах подписать до лета соглашения еще с десятком компаний.
Второе направление Института включает в себя поиск инвесторов для перспективных армянских стартапов.
Для первого раунда Институт начал переговоры с 7 перспективными компаниями, занимающимися, в частности, AR, туризмом, фрилансом, медициной, медицинским туризмом, детскими играми и ERP. Различные сферы обусловлены тем, что, по мнению учредителей, Армения слишком маленькая, чтобы иметь 7 суперкоманий в одной сфере. По предварительным оценкам, Институту понадобится порядка $350 000 - 500 000. Выбор пал на относительно состоявшиеся стартапы, поскольку а) инвесторы из Армении не хотят рисковать большими суммами, б) в случае успеха хотя бы одного из проектов все инвестиции окупятся, в) работает отличная команда.
Напомним, что институт инновационных технологий провел 29 октября 2016 в Ереване конкурс стартапов UpStart Armenia . Из более 80 зарегистрировавшихся заявок в финал прошли 15 лучших. Первое место занял стартап Мap Work ($2,5 тыс.), второе Get Treated ($1 тыс.) и третье Tereva (армфон). В жюри председательствовали директор компании «Energize Global Services» Ричард Безджян (США), основатель венчурного фонда ABRT Антон Тимашев (Россия/Швейцария), председатель фонда AXLR Филипп Нери (Франция) и другие. Было приглашено свыше 300 гостей, в их числе представители армянских и зарубежных ИТ-компаний, инвестиционных фондов, финансово-банковских, образовательных учреждений.