Բնական ռեսուրսների նվազումն ու բնակչության թվաքականի աճը կարող են ապագայում պարենամթերքի պակաս առաջացնել։ Այս մասին նախազգուշացնում են FAO–ի փորձագետները՝ կոչ անելով պետություններին վերակազմակերպել պարենամթերային համակարգերը, ռացիոնալ օգտագործել հողային ու ջրային ռեսուրսները ու կրճատել հանածո վառելիքի արդյունահանումը։
FAO-ն մտավախություններ ունի, որ ապագայում բնական ռեսուրսների շահագործման աճի պատճառով մարդկությունը պարզապես չի կարողանա կերակրել իրեն։
«Արդեն ոչնչացվել է Երկիր մոլորակի անտառների կեսը, ստորգետնյա ջրերը արագ սպառվում են։ Սրընթաց կորում է կենսաբազմազանությունը։ Եթե այս միտումները պահպանվեն՝ ապա մոլորակը պարզապես չի կարողանա հաղթահարել այդ խնդիրը»,- նախազգուշացրել է ՄԱԿ-ի պարենամթերային անվտանգության գործակալության տնօրեն Ժոզե Գրացիանու դա Սիլվան իր զեկույցի նախաբանում։
Մինչեւ 2050 թ բնակչության թվաքանակը կհասնի գրեթե 10 միլիարդի։ Աճի նման տեմպերի հետեւանքով պարենամթերքի պահանջարկը կաճի 50 տոկոսով։ Փորձագետները կարծում են, որ կնվազի այն մարդկանց քանակը, որոնք ի վիճակի կլինեն լիարժեք սնվել։ Բայց նրանց կարծիքով միանգամայն իրատեսական է կառուցել աշխարհ, որտեղ յուրաքանչյուր մարդ կկարողանա լիարժեք սնվել։ Մոլորակի պարենամթերային համակարգերն ընդհանուր առմամբ կարող են կերակրել ամբողջ բնակչությանը, բայց դրա համար պետք է վերակազմակերպել դրանք։ Առանց այդ բարեփոխումների մինչեւ 2030 թ․ աշխարհում սովյալների թիվը կկազմի 600 միլիոն։

Истощение природных ресурсов и рост численности населения обернется дефицитом продовольствия в будущем. Об этом предупреждают эксперты ФАО, призывая государства к переоснащению продовольственных систем, рациональному использованию земельных и водных ресурсов и сокращению добычи ископаемого топлива.
В ФАО опасаются, что в будущем из-за роста эксплуатации природных ресурсов, а также увеличения неравенства и повышения уровня радиоактивных осадков вследствие изменения климата человечество просто не сможет себя прокормить.
«Уже уничтожена почти половина лесов, некогда покрывавших Землю. Подземные воды быстро истощаются. Стремительно утрачивается биоразнообразие. Если такая тенденция сохранится, то планета просто не справится с такой нагрузкой », - предупредил Генеральный директор ФАО Жозе Грациану да Силва в предисловии к докладу. К 2050 году численность населения достигнет почти 10 миллиардов человек.
Такие темпы роста населения приведут к повышению спроса на сельскохозяйственную продукцию на 50 процентов по сравнению с нынешним уровнем.
Эксперты полагают, что все больше людей будет потреблять все меньше зерновых и больше мяса, фруктов, овощей и обработанных пищевых продуктов. Такая глобальная смена рациона питания также будет увеличивать потребность в ресурсах, что приведет к росту темпов обезлесения, деградации земель и выбросов парниковых газов. Ситуация будет усугубляться последствиями изменения климата.
Эксперты полагают, что построить мир, где каждому человеку гарантируется право на питание, вполне возможно. В целом продовольственные системы планеты способны накормить все население планеты, но для этого необходимо добиться их переоснащения. Без таких преобразований к 2030 году 600 миллионов человек все еще будут голодать.
В ФАО призывают начать заботиться о каждом гектаре земли, с которого мы можем получать продовольствие или пресную воду.