Նոյեմբերի 9-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում (ԳԱԿ) մեկնարկել է «Ստեղծագործականություն եւ երեւակայություն» խորագրով նոր մանկական ծրագիրը` չեխ ապակեգործ Իվանա Շրամկովայի նորաբաց «Երկրաչափական ձեւեր եւ պատկերներ» ցուցահանդեսի շրջանակներում:
ԳԱԿ-ի «Ստեղծագործականություն եւ երեւակայություն» ծրագրի ընթացքում կանցկացվեն ստեղծագործականության եւ արվեստի հատուկ խաղ-դասեր 6-12 տարեկան երեխաների համար: Դասերը հիմնվելու են Իվանա Շրամկովայի ստեղծագործությունների վրա, որոնք ցուցադրվելու են Կենտրոնի «Սասունցի Դավիթ» պարտեզի սրահում մինչեւ 2011 թ. մարտը: «Մեր մասնագետ խաղավարները երեխաներին հնարավորություն կընձեռեն ուղղակիորեն առնչվել արվեստի հետ, օգտագործել իրենց անսպառ երեւակայությունն ու ստեղծագործական կարողությունները», - ասել է Գաֆէսճյան արվեստի կենտրոնի ծրագրերի եւ կրթության գծով տնօրեն Աստղիկ Մարաբյանը: «Կենտրոն այցելելիս նրանք այլեւս չեն լինի զուտ դիտորդ. փոխարենը, երեխաները կունենան իրական շփում, հաղորդակցում արվեստի հետ»:
Ծրագրի առաջին դասը տեղի է ունեցել 2010-ի նոյեմբերի 9-ին` «Զատիկ» մանկատան սաների համար չեխ արվեստագետ Իվանա Շրամկովայի ներկայությամբ: Հետագայում ծրագրում կներգրավվեն այլ դպրոցներ, իսկ շաբաթ օրերին, նախնական պայմանավորվածությամբ, ծրագրին կմասնակցեն նաեւ ընտանիքներ:
Իվանա Շրամկովայի աշխատանքները ցուցադրված են բազմաթիվ թանգարաններում, այդ թվում` Պրահայի Ազգային պատկերասրահում, Լոնդոնի «Վիկտորիա եւ Ալբերտ» թանգարանում, ԱՄՆ-ի Քորնինգի ապակու թանգարանում, Հոկայդոյի ժամանակակից արվեստի թանգարանում, Վենեցիայի Aperto Vetro-ում, Museo Correr-ում, Նյու Յորքի «Հելլեր» պատկերասրահում:

On November 9, a new children’s program, “Creativity and Imagination”, and a new exhibition, “Geometric Forms and Images,” by Czech glass artist Ivana Šrámková was launched at the Cafesjian Center.
The “Creativity and Imagination” program at the CCA will be offering special creativity and art workshops for children aged 6-12, based on the exhibition of Ivana Šrámková’s artworks that will be exhibited at the Sasuntsi Davit Garden Gallery till March 2011. “Our trainers will encourage children to think about art, to use their imagination and be creative”, said Astghik Marabyan, the Programming and Education Director of the CCA. “They will no longer visit the Center as pure spectators; instead, they will be offered a rewarding and interactive experience with art”.
The first workshop was held on November 9, 2010, in the presence of Czech artist Ivana Šrámková herself, for the students of Zatik orphanage. Starting November 13, such workshops will also be offered on Saturdays to families – by preliminary appointment.
Ivana Šrámková’s works are part of public collections of many museums, including the National Gallery in Prague; Victoria & Albert Museum in London; the US Corning Museum of Glass, Hokkaido Museum of Modern Art; Aperto Vetro, Museo Correr in Venice; Heller Gallery in New York.