Ավտոարշավորդ Մարա Բաղդասարյանին տուգանել են եւս 27 հազար ռուբլով՝ վարչական տուգանքը ժամանակին չվճարելու համար, հայտնում է «Մոսկվա» լրատվական գործակալությունը։
«Քննելով վարչական հործը, հաշվի առնելով մեղքը մեղմացնող ու ծանրացուցիչ բոլոր հանգամանքները՝ դատավորը վճռել է Մարա Բաղդասարյանին տուգանել 27 հազար ռուբլի գումարի չափով»,- ասված է դատարանի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
ԲԱղդասարյանը չէր ներկայացել դատական նիստին ու ներկայացրել էր միջնորդություն՝ գործն իր բացակայությամբ քննելու մասին։
Փետրվարի 27-ին հաշտարար դատավորը Մարա Բաղդասարյանին նշանակել էր եւս ութ տուգանք՝ 17 հազար ռուբլի գումարի չափով։

Another 27,000 ruble penalty was imposed on notorious Gelentwagen streetracer Mara Bagdasaryan for failing to pay the administrative fine in due time, Moscow news agency reports, citing the Spokesman for Moscow’s Savelovsky District Court, Konstantin Timoshenko.
In his words, the magistrate considered 12 administrative materials drawn up against Bagdasaryan on committing administrative offense. “As a result of the consideration of the administrative case and considering the aggravating and mitigating circumstances, the judge imposed a punishment in the form of administrative penalty on M. Bagdasaryan in the overall amount of 27,000 rubles,” he said.
The streetracer didn’t appear in court on the hearing day, having motioned an in abstentia hearing.
Timoshenko added that earlier the judge imposed 8 more penalties on Bagdasaryan in the amount of 17,000 rubles.