«Բոլորը փորձում են հասկանալ՝ արդյոք Թրամփը Ռուսաստանի խամաճիկն է։ Իզուր։ Այդ ամենը ընդամենը քողարկման համար է։ Իրականում Թրամփը Չինաստանի գործակալն է։ Նա հաստատ ձգտում է նորից հզորացնել Չինաստանը ։ Պարզապես նայենք փաստերին»,- գրում է Թոմաս Լ․ Ֆրիդմանը The New York Times-ում։
«Թրամփը հասել է իր պաշտոնին՝ խոստանալով, որ կհավասարակշռի մեր առեւտուրը Չինաստանի հետ ու ի՞նչ է նա անում առաջին հերթին։ Նա հրաժարվում է 11 մյուս խաղաղօվկիանոսյան երկրների հետ ազատ առեւտրի մասին՝ Ամերիկայում մշակված գործարքից՝ այն պայմանագրից, որի կողմերը համաշխարհային ՀՆԱ-ի 40 տոկոսն են ապահովում,- ասվում է հոդվածում,- Տրանսխաղաղօվկիանոսյան գործընկերությունը ստեղծվել էր գլխավորապես ամերիկյան տնտեսական շահերի հիմքով, շահավետ էր մեր արագ աճող տեխնոլոգիական ու գյուղատնտեսական ընկերությունների համար ու պարունակում էր ավելի շատ ստանդարտներ՝ աշխատանքի, բնապահպանության ու մարդու իրավունքների ոլորտում, քան որեւէ այլ առեւտրային համաձայնագիր։ Ու դրա մեջ Չինաստանը չէր մտնում»
«Պատկերացրեք , եթե Թրամփը Չինաստանի հետ բանակցեր ոչ թե որպես ԱՄՆ նախագահ, այլ որպես 12 երկրներից բաղկացած առեւտրային դաշինքի ղեկավար, որը հիմնվել է մեր արժեքների ու շահերի հիմքով ։ Դա կոչվում է ազդեցություն, որից Թրամփը պարզապես հրաժարվել է ։ Քանի որ իր քարոզչության ժամանակ խոստացել էր այդպես անել ։ Վստահ եմ , որ նա նույնիսկ չի կարդացել համաձայնագիրը։ Կատարյալ ապուշություն։ Ես կարծես լսում եմ, թե ինչպես են Պեկինում տոնում նրա որոշումը»,- վրդովվում է հեղինակը։
Լրագրողը նշում է, որ հիմա ավելի շատ ասիական երկրներ կձգտեն չինական առեւտրային ասոցացիայի ՝ Տարածաշրջանային բազմակողմանի տնտեսական գործընկերության առեւտրային ստանդարտներին ։
«Բայց Թրամփը նոր մակարդակ է բարձրացրել Չինաստանին հզորացնելու իր ծրագիրը՝ ՝հրաժարվելով կլիմայական փոփոխությունների մասին գիտական տվյալներից ու ածխից ստացվող էներգիայից մեր կախումը նվազեցնելու՝ Օբամայի ծրագրերից։ Բացի դրանից Թրամփը նաեւ ուզում է մեղմել ԱՄՆ-ում արտադրված մեքենաների վազքի համար սահմանված նորմերը։ Հիմարություն»,- ասվում է հոդվածում։
«Իսկ Չինաստանը ի՞նչ է անում։ Նրա նոր հնգամյա ծրագիրն է գրոհել էլեկտրական մեքենաների, մարտկոցների, միջուկային, քամու ու արեւային էներգետիկայի վրա ու սահմանափակել ածխաթթու գազի արտանետումները ։ Թրամփի ծրագիրը ո՞րն է։ Ավելի շատ ածուխ ու նավթ։ Ինչպե՞ս կարող է Ամերիկան հզոր լինել, եթե մենք գերիշխող չլինենք ապագայի մեծ գլոբալ ինդուստրիայում՝ մաքուր էներգետիկայում»,- հարցնում է Ֆրիդմանը։
Եվ վերջապես ՝ Թրամփը ուզում է կրճատել Պետդեպարտամենտի ու միջազգային օգնության բյուջեն ու դժվարացնել մուլուսմանների ներգաղթը Ամերիկա։ Դա Չինաստանի համար ճանապարհ է բացում դեպի ազդեցության ընդլայնում, իսկ գիտական ոլորտին հուշում է, որ նրանք իրենց ստարտափները պետք է ոչ թե Ամերիկայում, այլ ուրիշ երկրներում բացեն»,- համարում է հոդվածագիրը ։

«Громкая история, за которой все гоняются, - является ли Трамп марионеткой России. Напрасно. Это все дымовой экран. На самом деле Трамп - китайский агент. Он явно стремится сделать Китай снова великим. Просто посмотрите на факты», - призывает Томас Л. Фридман в The New York Times.
«Трамп добился поста, обещая, что сбалансирует нашу торговлю с Китаем, и что же он делает в первую очередь? Он отбрасывает разработанную в Америке сделку о свободной торговле с 11 другими тихоокеанскими странами - договор, стороны которого приносят 40% мирового ВВП, - говорится в статье. - Транс-Тихоокеанское партнерство (ТТП) было основано, главным образом, на американских экономических интересах, было выгодно нашим наиболее быстро растущим технологическим и сельскохозяйственным компаниям и содержало больше стандартов в сфере охраны труда, экологии и прав человека, чем какое-либо другое торговое соглашение. И в него не входил Китай. Это было наше дитя, формирующее будущее торговли в Азии».
«Представьте, что Трамп вел бы переговоры с Китаем не просто как президент США, но и как глава торгового блока из 12 стран, основанного на наших ценностях и интересах. Это называется вли-я-ние, и Трамп просто отбросил его прочь... потому что он обещал сделать так во время своей кампании. Ручаюсь, он даже не читал ТТП. Ну что за чурбан! Я все еще слышу, как в Пекине чокаются шампанским», - возмущается автор.
Журналист указывает, что теперь больше азиатских стран будут равняться на торговые стандарты китайской торговой ассоциации - Регионального всестороннего экономического партнерства.
«Но в четверг Трамп вывел свою кампанию "Сделать Китай снова великим" на новый уровень, отмахнувшись от научных данных о смене климата и отбросив все сформировавшиеся в эпоху Обамы планы уменьшить нашу зависимость от энергии, добываемой из угля. Трамп также хочет смягчить существующие нормы пробега для изготовленных в США автомобилей. Глупо», - говорится в статье, передает Инопресса
«Так что же делает Китай? Его новый пятилетний план - наброситься на электрические машины, батарейки, ядерную, ветряную и солнечную энергетику и энергетическую эффективность - и организовать ограничение выбросов углекислого газа и торговлю квотами на них. План Трампа? Больше угля и нефти. Эй! Как Америка может быть великой, если мы не будем доминировать в следующей великой глобальной индустрии - чистой энергетике?» - спрашивает Фридман.
«И наконец, Трамп хочет урезать бюджеты Государственного департамента и международной помощи и затруднить для людей, особенно мусульман, иммиграцию в Америку. Это открывает для Китая путь к расширению влияния в развивающемся мире и показывает умнейшим студентам мира, изучающим математику и естественные науки, что им надо открывать свои стартапы за границей - и не в Америке», - говорится в статье.