ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս ունի Կատարի ճգնաժամը հաղթահարել Քեմփ Դեւիդի գագաթնաժողովի ոճով։ Fox News-ը հաղորդում է, որ Թրամփը դիտարկում է հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը՝ Կատարի եւ 7 պետությունների հարաբերություններում աճող լարվածության հետ կապված։
Սպասվում է, որ հանդիպմանը կմասնակցեն Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնն ու Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզած մյուս երկրները։
Fox News-ի համաձայն՝ Սպիտակ տունը ճգնաժամը հաղթահարելու մի քանի տարբերակ է դիտարկում, ներառյալ՝ Քեմփ Դեւիդի ոճով գագաթնաժողով կազմակերպելը։ «Սա Քեմփ Դեւիդի պահն է։ Վերջին 40 տարում մենք նման բան չենք տեսել, եւ նախագահը ցանկանում է լուծել այդ հարցը»,-նշել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։
1978 թվականին ԱՄՆ նախագահ Ջիմի Քարթերը Եգիպտոսի նախագահ Անվար Սադաթին եւ վարչապետ Մենահեմ Բեգինին հրավիրել է Քեմփ Դեւիդ՝ գագաթնաժողովի, որպեսզի նրանց հետ քննարկի խաղաղության պայմանագրի հնարավորությունը։ Բանակցություններն ավարտվեցին խաղաղության պայմանգրով, որը վերջ դրեց երկու երկրների միջեւ պատերազմին։
Նշենք, որ 10 երկրներ, որոնցից 7-ը՝ արաբական, Կատարի հետ խզել են դիվանագիտական հարաբերությունները՝ նրան մեղադրելով ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ։ Դոհան հերքում է մեղադրանքները։

Президент США Дональд Трамп надеется разрешить катарский кризис в стиле Кэмп-Дэвидского саммита. Как сообщает Fox News, Трамп рассматривает возможность организации встречи в связи с растущим напряжением в отношениях Катара и 7 арабаских государства.
Ожидается, что в встрече примут участие Саудовская Аравия, Египет, ОАЭ, Бахрейн и остальные арабские страны, которые разорвали с Катаром дипломатические  и экономические отношения.
По данным Fox News, Белый дом рассматривает несколько возможностей преодоления кризиса, в числе которыех организация саммита на прецеденте Кэмп-Дэвида. «Это момент Кэмп-Дэвида. Мы не видели ничего подобного за последние 40 лет, и президент хочет решить этот вопрос», - отметил представитель Белого дома.
В 1978 году президент США Джимми Картер пригласил президента Египта Анвара  Садата и  премьер-министра Менахема Бегина на саммит в Кэмп-Дэвид, чтобы обсудить с ними возможность окончательного мирного договора. Переговоры завершились заключением мирного договора, который положил конец войне между двумя государствами.
Отметим, что 10 стран, в числе которых 7 арабских государств, разорвали отношения с Катаром, обвинив его в поддержке терроризма. Доха все обвинения отрицает. Накануне арабские государства обнародовали 13 требований Катару после выполнения которых отношения будут восстановлены. В их числе – закрытие телеканала Ал-Джазира, сокращение связей с Ираном, закрытие турецкой базы в Катаре. Доха назвала эти требования нереалистичными.