2016-ին Հայաստանի ֆինանսավարկային ընկերությունները ավելի քիչ շահութահարկ են վճարել։ Այս մասին ասվում է 2016-ի պետբյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունում, որի քննարկումը ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում կավարտվի առաջիկա երկուշաբթի։ Նվազումը շատ կտրուկ է եղել՝ 50․2 տոկոսով կամ էլ 6 մլրդ դրամով։
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆինանսների փոխնախարար Դավիթ Անանյանը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ, շահույթի հիմնական անկումը ոչ թե իրական, այլ հաշվապահական է, ֆինանսական հաշվետվության միջազգային նոր ստանդարտին (IFRS) անցնելու հետևանքով։ Իսկ այն ավելի խիստ է գնահատում վարկային պորտֆելը՝ չվճարելու ռիսկերի մասով։ Դրա համար էլ վարկերը, որոնք ներկա ստանդարտով համարվում են ակտիվներ, նորով ստիպված են լինում որպես ծախս ներկայացնել։ Բարձրացել են նաեւ ակտիվների ռեզերվավորման հանդեպ պահանջները; «Այդ ամենը ազդում է շահութահարկի բազայի ու փաստացի վճարների վրա»,- պարզաբանեց Անանյանը։
IFRS 9 –ը մշակվել է 2014-ին ու ուժի մեջ է մտել 2018-ից ( այսինքն 2017-ի հաշվետվությունների համար)։ Բայց Հայաստանի շատ բանկեր արդեն հիմա են անցնում դրան, որպեսզի հաշվետվությունները համադրելի լինեն նաեւ նախորդ տարվա՝ 2016-ի հետ։

В 2016 году финансово-кредитные компании Армении уплатили меньше налога на прибыль. Об этом говорится в отчёте о выполнении госбюджета Армении за 2016 год, обсуждение которого в постоянных парламентских комиссиях завершится в ближайший понедельник. Снижение оказалось очень резким – на 50,2% или на 6 млрд. драмов (чуть меньше $12,5 млн.).
Как отметил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am замминистра финансов Армении Давид Ананян, скорее всего, основной спад прибыли оказался не реальным, а чисто бухгалтерским, от перехода на новый стандарт финансовой отчётности МСФО (IFRS) 9. А он строже оценивает кредитный портфель по рискам неплатежа. Поэтому кредиты, которые по нынешнему стандарту считаются активами, по новому приходится списывать в расход. Повысились и требования к резервированию активов. «Всё это влияет на базу налога на прибыль и фактические выплаты», -пояснил Ананян.
IFRS 9 был разработан в 2014 году и вступит в силу с 2018 года (то есть для отчётов за 2017 год). Но многие банки Армении переходят на него уже сейчас, чтобы отчёты оказались сопоставимыми и за предыдущий год (2016-ый).