Թեպետ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստան կատարած իր այցն անվանել է «շատ արդյունավետ», փորձագետների եւ լրատվամիջոցների մեծ մասը հակված է այն կարծիքին, որ Թրամփը ոչ մի շոշափելի արդյունք չի գրանցել։
Պեկինը Թրամփ ամուսիններին դիմավորեց շքեղ եւ արեւելքին բնորոշ ճոխությամբ։ Թեպետ Թրամփը, պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի խորհրդով, Չինաստանի ղեկավար Սի Ցզինպինին տարատեսակ հաճոյախոսություններով էր հեղեղել եւ չէր զլացել շողոքորթել, 2 երկրների մերձեցման մասին դեռ վաղ է խոսել։ Առավել եւս, Թրամփն ինքն էլ նշեց, որ առեւտրի ոլորտում տարաձայնությունների հարցում առաջընթացի հասնել իրեն չի հաջողվել։ «Ես չեմ մեղադրում Չինաստանին, ես մեղադրում եմ նախկին վարչակազմի ոչ կոմպետենտությանը, քանի որ նրանք Չինաստանին թույլ են տվել օգտվել առեւտրում ԱՄՆ առավելություններից, ընդհուպ մինչեւ այն պահը, երբ ԱՄՆ–ը միլիարդավոր դոլարներ էր կորցնում։ Ինչպե՞ս դուք կարող եք մեղադրել Չինաստանին մարդկանց օգտագործելու մեջ, որոնք այդ մասին գաղափար չունեին։ Ես նույն բանը կանեի»,– գրել է նա Twitter–ում։
Առեւտրային նրբություններ
Թիլերսոնը հայտարարել էր, որ չնայած ժամեր շարունակ տեւած առեւտրային բանակցություններին, դեռեւս շատ քիչ բանի է հաջողվել հասնել, եւ որ ԱՄՆ–ը Չինաստանի իշխանությունների գիտությանն է հասցրել այն, որ իրենք դժգոհ են առաջընթացի տեմպերից, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»։ Չինաստանի գլխավոր մաքսային վարչության տվյալներով՝ այս տարվա առաջին 10 ամիսներին ԱՄՆ առեւտրում Չինաստանի պրոֆիցիտը կազմել է 223 մլրդ դոլար։
Թրամփը նշել է, որ Չինաստանի հետ առեւտրային դեֆիցիտը տարեկան ապշեցուցիչ 100 միլիարդ դոլարի է հասնում։ «Նախորդ վարչակազմն է իրավիճակը հասցրել այս մակարդակին։ Բայց ես չեմ մեղադրում Չինաստանին։ Ես բարձր եմ գնահատում Չինաստանին»,– ասել է նա։
Սի Ցզինպինը նշել է, որ առեւտրի ոլորտում չին–ամերիկյան համագործակցությունը մեծ հեռանկարներ ունի, եւ հավելել, որ Թրամփի այցելության ընթացքում 206.5 մլրդ դոլար ընդհանուր արժեքով կոմերցիոն համաձայնագրեր են ստորագրվել։
Սակայն Պեկինում ներկայացված համաձայնագրերի մեծ մասը պարտադիր ուժ չունեցող հուշագրեր են, եւ Bloomberg News–ի փոխանցմամբ՝ դրանց իրականացումը կարող է տարիներ պահանջել, եթե առհասարակ նման բան պատահի։
Արդյունաբերության ամերիկյան ինստիտուտի մասնագետ Դերիք Սիզորսը կասկածում է, որ նման համաձայնագրերը կարող են լուծել Չինաստանի հետ հարաբերություններում իրական խնդիրները։
«Նախագահը սիրում է համաձայնագրեր եւ մեծ թվեր, բայց մենք չենք կարող, չփոխելով Չինաստանի հետ առեւտրի պրակտիկան, փոխել այն, ինչը նրան դուր չի գալիս, այդ թվում՝ առեւտրային դեֆիցիտը։ Անհրաժեշտ է, որ Չինաստանը առեւտրում այլ մոտեցնում ցուցաբերի»,– կարծում է մասնագետը։
Դիվանագիտական նրբություններ
Սի Ցզինպինը Դոնալդ Թրամփի համար իսկական արքայական ընդունելություն էր պատրաստել։ Սակայն, եթե խորամուխ լինենք, թե ինչ է գրում կուսակցության գծին հավատարիմ մամուլը, ակնհայտ է դառնում, թե ինչպես է գործնականում Չինաստանի ղեկավարությունը վերաբերվում ԱՄՆ նախագահին, գրում է Die Welt-ը։
«Պեկինի ղեկավարությունը բարձր կարծիք չունի նախագահ Թրամփի մասին, բայց ցույց չի տալիս,- պնդում է հրապարակման հեղինակ Ջոնի Էրլինգը։ - Բացառությունն արվել է վերջերս տեղի ունեցած կուսակցական համագումարի նախօրեին. Չինաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Սի Ցզինպինի պրոպագանդիստները՝ Բարձրագույն կուսակցական դպրոցից, գրում էին այն մասին, որ արտասահմանում ոչ ոք Սիի չափ չարժե, եւ դա արտահայտում է Չինաստանի քաղաքական համակարգի «գերազանցությունը»։
«Այն շքեղության ֆոնին, որով Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը շրջապատել էր այցով ժամանած ամերիկացի գործընկերոջը՝ նախագահ Թրամփին, դժվար է չնկատել, որ երկու առաջնորդներն ու երկու երկրները ընթանում են միանգամայն այլ ուղղություններով», - գրում է The New York Times-ի տեսաբան Էնթոնի Ջ․ Բլինքենը։
«Այն ժամանակ, երբ Թրամփը պատերի կառուցմամբ է զբաղված, Սին զբաղված է կամուրջների կառուցմամբ, - նշում է նա։ - Այդ ամենը վկայում է, որ Սիի խոսքով, Չինաստանը կդառնա «այլ երկրների համար նոր ընտրություն», ինչպես նաեւ միջազգային կարգի նոր դատավոր, որը վաղուց ասոցացվում է ԱՄՆ–ի հետ,- նախազգուշացնում է հեղինակը։- Այն ֆոնի ներքո, թե Թրամփն ինչպես է զիջումների գնում Չինաստանի հետ, միջազգային ազատական կարգը, որը ձեւավորվել էր 20-րդ դարի երկրորդ կեսին, կարող է ճանապարհը զիջել ոչ ազատական կարգին»,- եզրափակել է նա։
Հյուսիսային Կորեա
Թրամփը կարծում է, որ ԱՄՆ–ն եւ Չինաստանը կգտնեն հյուսիսկորեական խնդրի լուծումը։ «Ես հավատում եմ այդ լուծմանն այնպես, ինչպես դուք»,– ասել էր Սպիտակ տան ղեկավարը չինացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ։ Թիլերսոնը հաստատել էր, որ ԱՄՆ–ի եւ Չինաստանի միջեւ Հյուսիսային Կորեայի հարցում տարաձայնություններ չկան։ «Մեր խնդիրները տարբեր չեն,– ասել էր պետքարտուղարը,– մենք ունենք մարտավարության, ժամկետների եւ ճնշման ուժի մասին սեփական պատկերացումները, եւ հենց դա էլ մենք այդքան երկար քննարկել ենք»։
Սակայն Al Bayan պարբերականը նշում է, որ Հյուսիսային Կորեայի դեպքում ԱՄՆ դաշնակիցների մտահոգությունը սերտորեն կապված է Չինաստանի դիրքորոշման եւ ԱՄՆ–ի հետ հարաբերությունների հետ։ Եվս մեկ խնդիր է այն, որ 2 երկրներն էլ կարող են Հյուսիսային Կորեայի շուրջ գաղտնի գործարք կնքել, որը հաշվի չի առնի Ճապոնիայի եւ Հարավային Կորեայի շահերը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ նրանք մտահոգված են տարածաշրջանում Չինաստանի աճող ազդեցությամբ։
Համաշխարհային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերում Թրամփն այդպես էլ (Չինաստանի կողմից) զիջման չի հասել: Հյուսիսային Կորեան թեմաների ցանկում առաջինն է, որոնցով նա ուղեւորվել է իր ասիական շրջագայությանը, եւ ԱՄՆ նախագահը ուժերի գերլարումով ջանացել է Չինաստանի նախագահին համոզել մեծացնելու Փհենյանի վրա ճնշումը»,- նշված է Kurier-ի հոդվածում:
Սին անդրդվելի է մնացել՝ նշելով միայն, որ Հյուսիսային Կորեայի դեմ վերջերս մտցված պատժամիջոցների արդյունավետությունը երեւալու համար ժամանակ կպահանջվի: «Չինաստանն ամբողջ տարածաշրջանին ցույց է տալիս, որ հուսալի ուժ է, մինչդեռ ԱՄՆ գործերի վիճակը վատ է եւ նրա հանդեպ վստահությունը սասանված է,- նշում է Բրուքինգսի ինստիտուտի հեղինակավոր վերլուծական կենտրոնից Թոմաս Ռայթը: - Թրամփի հիմարությունները Չինաստանին թույլ են տալիս իրեն գլոբալիզացիայի չեմպիոն ներկայացնել»:
Բարձրագույն կուսակցական դպրոցի Հյուսիսային Կորեայի հարցերով փորձագետ Չժան Լյանգույի կարծիքով՝ ինչպես Պեկինը, այնպես էլ Վաշինգթոնը հասկանում են, որ «երկխոսությունից բացի, այլ ճանապարհ չկա». Փհենյանի դեմ պատժամիջոցները որոշ ազդեցություն ունեցել են, սակայն դրանց խստացումը չի հանգեցնի միջուկային զենքից ռեժիմի հրաժարվելուն: Փորձագետը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է «ռազմական միջոցների դիմել»: Հարցն այն է միայն, թե արդյոք Թրամփն իր ծրագրերին հաղորդակից կդարձնի Սի Ցզինպինին, եւ որքանով նա դրանք ընդունելի կհամարի»,- նշում է Die Welt-ը:

Although US President Donald Trump called his visit to China very productive, both experts and the media believe that Trump has not achieved any significant results.
Trump and his wife, Melania, were received with a pomp on their arrival to China. Trump, on advice of the Secretary of State Rex Tillerson, used flattery to appeal to Xi. It is too early to talk about rapprochement among these countries. Moreover, it was not possible to solve the trade disagreements.
‘I don’t blame China. I blame the incompetence of past Admins for allowing China to take advantage of the U.S. on trade leading up to a point where the U.S. is losing $100s of billions. How can you blame China for taking advantage of people that had no clue? I would’ve done same’ Trump wrote on Twitter.
Trade issues
Tillerson said, “The things that have been achieved thus far are pretty small,” despite long hours of trade talks between the U.S. and China, adding the U.S. concerns about the pace of progress was communicated to Chinese officials Thursday, Voice of America reported
According to recent data released by China’s General Administration of Customs, for the first 10 months of the year, China’s trade surplus with the U.S. was $223 billion.
Trump noted that the U.S. trade deficit with China is, “shockingly hundreds of billions of dollars” per year.
“Past administrations allowed it to get so far out of kilter. But I don’t blame China. I give China great credit,” U.S. President said.
Xi Jinping, in turn, said there is prosperous future for U.S.-China trade cooperation, adding that $250 billion worth of business deals were signed during President Trump’s visit to China.
However, most agreements unveiled in Beijing are mostly non-binding memorandums of understanding and, according to Bloomberg News “could take years to materialize — if they do at all.”
Derek Scissors from the American Enterprise Institute doubted that such deals can help solve real problems in trade relations with China.
“The president likes deals, and he likes big numbers, but we’re not going to change something he doesn’t like, like the trade deficit without changing Chinese trade practices,” expert said. “China has to have a different approach to trade in the world than it does.”
Diplomatic issues
Although Trump received a royal reception from Xi Jinping, leadership in Beijing has a low opinion of President Trump, but hides it. The only exception was made before the party congress: the propagandists of General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of China Xi Jinping of the Higher Party School, said that no one abroad can compare with Si, reported Die Welt.
‘Amid the pomp that President Xi Jinping of China is bestowing upon his visiting American counterpart, President Trump, it’s hard not to see two leaders — and two countries — heading in very different directions.
While Mr. Trump is obsessed with building walls, Mr. Xi is busy building bridges
All of this positions China to become, in Mr. Xi’s words, “a new choice for other countries” and the principal arbiter of something long associated with the United States: the international order. With Mr. Trump ceding ground to China, the liberal international order that defined the second half of the 20th century could give way to an illiberal one’, wrote Antony J. Blinken from NY Times
North Korea
Trump believes that he is optimistic that the United States and China will find a solution to the North Korean nuclear problem. Referring to Xi, Trump said: “I do believe there’s a solution to that, as do you.”
Tillerson confirmed that there is “no disagreement on North Korea.” “There’s no space between both of our objectives,” Tillerson said. “We have our own views of the tactics, the timing and how far to go with pressure and that’s what we spend a lot of time exchanging views on.”
The concern of the US allies on the Korean issue is connected with concerns on China's position and its relations to United States. Both countries can conclude a secret deal on North Korea that will not take into account the interests of Japan and South Korea, despite the fact that they are concerned about the growing Chinese military influence in their region, Al Bayan reported.
Trump has not won concessions from China on global politics. North Korea issue is at the very top of the list of priorities with which he went on his Asian tour, and the US president did his best to persuade China to increase pressure on Pyongyang, reported Kurier.
Unlike the USA, China demonstrates to the whole region its reliable force, said Thomas Wright from the Brookings Institution, adding that Trump's stupidity allows China to present itself as globalization champion.
According to Zhang Liangui, an expert on North Korea at the Central Party School of the Communist Party, both Beijing and Washington realize that there is no other way than dialogue. Sanctions against Pyongyang have been influenced, but their strengthening will not lead to the renunciation of nuclear weapons. The US intends to turn to military means, said the expert.
The only question is whether Trump will tell Xi Jinping about his plans and how much Xi will find them acceptable, Die Welt reported.