Հայաստանի եզդիական համայնքը՝ ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը, Ամանորը նշում է ոչ թե դեկտեմբերի 31-ին, այլ ապրիլի 13-ին հաջորդող առաջին չորեքշաբթի օրը:
Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին պատմեց եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ, «Էզդիխանա» թերթի խմբագիր Խըդր Հաջոյանը:
«Եզդիները դեկտեմբերի 31-ին էլ են նշում ` հարգելով մյուսներին: Սակայն մենք ունենք մեր նոր տարին, որը նշվում է  ամեն տարվա ապրիլի 13-ից հետո, առաջին չորեքշաբթի օրը եւ կոչվում է «չարշշամա սարե սալե»,-ասաց Խըդր Հաջոյանը` շարունակելով. «Մենք ասում ենք ոչ թե նոր տարի, այլ՝ տարեսկիզբ: Այդ օրը եզդիները գնում են գերեզմանատներ, որից հետո շարունակում քեֆ-ուրախությունը: Գնում ենք գերզեմանատուն, որովհետեւ մենք կարծում ենք, որ մահացածներին չպետք է  մոռանալ, իրենք մեզ հետ են եւ մեզ հետ են նշում Նոր տարին»:
Եզդիական համայնքի ամանորը կապվում է  Մալակե Տաոսի ծննդյան հետ,  ով Աստծո կողմից ուղարկված առաքյալ է: Եզդիների մոտ հաճախ Սուրբ Ծնունդն ու Ամանորը նույն օրն է նշվում: Սուրբ Ծննդյանը եզդիական համայնքը եւս ձվեր է ներկում, հիմնականում` կարմիր, սպիտակ, դեղին ու կանաչ գույներով:
«Կարմիրն ու սպիտակը խորհրդանշում են մեր դրոշը, դեղինը`արեւը, իսկ կանաչը` սիրամարգի խորհրդանիշն է»,-ասաց Խըդր Հաջոյանը:
Նա նշեց, որ եզդիների մոտ Նոր տարուն արգելվում է սեղաներին դնել կաղամբ ու խոզի միս:
«Դրանք ուտելը մեղք է համարվում: Մեր բանահյուսության մեջ, երբ եզդիների ցեղապետը թշնամուց փախչելիս է լինում, խոզը շարժվում է եւ այդ ձայնից հայտնաբերում են ցեղապետին ու սպանում: Խոզի միս չուտելը, սակայն գիտական հինավորում էլ ունի: Ժամանակ կար, երբ տարածված էր խոզի հիվանդությունը, ինչի պատճառով շատ եզդիներ մահացան»:

Езидская община Армении, самое большое по численности национальное меньшинство, Новый год отмечает не 31 декабря, а в первую среду, следующую после 13 апреля. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am рассказал представитель езидской общины, редактор газеты «Эздихана» Хыдыр Хаджоян.
«Езиды празднуют и 31 декабря, уважая других. Но у нас есть свой новый год, который отмечается ежегодно в первую после 13 апреля среду и называется «чаршшама саре сале», - сказал Хаджоян, продолжив: «Мы говорим не новый год, а начало года. В этот день езиды ходят на кладбище, после чего продолжают веселиться. Ходим на кладбище, так как мы думаем, что нельзя забывать усопших, они с нами и с нами отмечают новый год».
Новый год езидской общины связывается с днем рождения Малаке Таоса, кто является посланником Господа. У езидов часто Новый год и Рождество отмечается в один и тот же день. В Рождество езидская община красит также яйца, в основном в красный, белый, желтый и зеленый цвета. «Красный и белый символизируют наш флаг, желтый - солнце, а зеленый – символ павлина», - сказал Хыдыр Хаджоян.
Он отметил, что у езидов запрещается ставить на новогодний стол капусту и свинину: «Их употребление считается грехом. В наших былинах, когда глава езидского племени убегал от врагов, его обнаружили и убили из-за свиньи. Не использование свинины в пищу, однако, имеет и научное обоснование. Было время, когда была распространена болезнь свиней, из-за которой умерло много езидов».
Хыдыр Хаджоян добавил, что и по закону, и по езидской религии запрещается ставить на стол и коноплю.