Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նոր նախագահ Միկելե Նիկոլետտիի նկատմամբ ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության վերաբերմունքը դրական է: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 22-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց հայկական պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Նա ոչ միայն հայկական պատվիրակության, այլ առհասարակ, խորհրդարանական վեհաժողովի մյուս պատվիրակների համար նշանավորվում է որպես անաչառ, սկզբունքային անձնավորություն եւ Հայաստանի պատվիրակությունն ակնկալիքներ ունի ոչ թե ազգային շահերի մասով, այլ, առհասարակ, ակնկալում է, որ ընտրված ԵԽԽՎ նախագահը շարունակելու է այն գործելաոճը, որը բնութագրական է եղել իրեն մինչ օրս: Կարծում եմ, որ այսպիսի պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնյայի համար այս կամ այն պատվիրակության շահերի սպասարկու լինելը ճիշտ չէ եւ նա պետք է լինի ԵԽԽՎ բոլոր պատվիրակների նախագահը:  Այս տեսանկյունից նրա հանդեպ մեր վերաբերմունքը  դրական է»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ  այսօր ԵԽԽՎ նախագահ է ընտրվել իտալացի Միկելե Նիկոլետտին:
Նրա անունը միակն էր մնացել թեկնածուների ցանկում: Նիկոլետտին այդ պաշտոնում կփոխարինի Ստելլա Կիրիակիդեսին: Նիկոլետտին ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի մեկ տարի:

YEREVAN.- The attitude of the Armenian delegation to PACE towards the new president of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Michele Nicoletti is positive, head of the Armenian delegation, Arpine Hovhannisyan told Armenian News - NEWS.am on Monday.
"He is appointed as an impartial man of principle not only for the Armenian delegation, but also for the other delegates of the Parliamentary Assembly," she said, adding that the Armenian delegation has no expectations of national interests, but, in general, expects that the elected President will continue PACE's previous practice.
Earlier it was reported that Michele Nicoletti has been elected the president of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe during the winter session that opened in Strasbour on Monday.
He will serve for a one-year term, which can be renewed once.
Nicoletti will replace Stella Kyriakides from Cyprus who was heading PACE during the previous session.