Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղյակ չեն հայկական ծագմամբ Էստոնիայի քաղաքացուն Բաքվից արտաքսման մասին։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Էստոնիայի քաղաքացի, Տալինի քաղաքային խորհրդի անդամ Կարինե Օգանեսյանը մանկավարժների միջազգային գիտաժողովի մասնակցության նպատակով մարտի 23-ին մեկնել էր Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքու։ Պաշտոնապես Կարինե Օգանեսյանը ստացել էր մուտքի էլեկտրոնային արտոնագիր եւ էստոնական պատվիրակության հետ (որպես պատվիրակության անդամ) մեկնել է Բաքու։ Սակայն Կարինեի օդանավակայան ժամանելուն պես, ադրբեջանական իշխանությունները պարզել են նրա հայկական ծագումը, չեն թողել մուտք գործի Ադրբեջան եւ 12 ժամ հատուկ գոտում պահելուց հետո, հետադարձ ճանապարհով ուղարկել են Էստոնիա։
Turan գործակալության հարցմանն ի պատասխան՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ–ում հայտնել են, որ իրենց հայտնի չէ Էստոնիայի քաղաքացու հետ ուղարկման փաստը։

The Azerbaijani Foreign Ministry is unaware of Estonian citizen of Armenian origin being expelled from Baku airport.
As reported earlier, Estonian citizen, capital Tallinn City Council member Karine Oganesyan, had traveled to the Azerbaijani capital city of Baku on March 23, to attend an international conference of pedagogues.
Oganesyan had been issued an official Azerbaijani electronic visa, and she headed to Baku as an Estonian delegation member.
But upon arrival at Baku airport, Azerbaijani authorities detected her Armenian origin, did not allow her entry to Azerbaijan, detained her for 12 hours in a special zone, and then sent her back to Estonia.
In response to Turan news agency of Azerbaijan’s query in connection with this incident, the Ministry of Foreign Affairs (MFA) said they do not have such information.