Բրազիլիայի գլխավոր դատախազությունը խնդրել է 60 օրով երկարաձգել հանրապետության նախագահ Միշել Թեմերի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի հետաքննության ժամկետը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ նման դիմումով Դաշնային գերագույն դատարան էր դիմել Դաշնային ոստիկանությունը, որը զբաղվում է հետաքննությամբ։ Մինչեւ որոշում կայացնելը դատարանի դատավոր Լուիս Ռոբերտու Բարոզուն խնդրել է Գլխավոր դատախազությանը իր եզարակացությունը տալ հետաքննության երկարցման հարցով։ Ուրբաթ օրը այդ գերատեսչության ղեկավար Ռաքել Դոջը սատարել էր ոստիկանության դիմումը։ Սակայն վերջնական որոշումը պետք է Բորոզուն կայացնի։
Թեմերի նկատմամբ քրեական գործը գտնվում է նախնական հետաքննության փուլում։ Գործը վերաբերում է նախագահական հրամանագրին պարզեցնել երկրի նավահանգիստների կառավարման նորմերը։ Քննիչները կասկածներ ունեն, որ Թեմերը սա կարող է ստորագրած լինել ի շահ Rodrimar S. A. ընկերության որոշ պարգեւատրումների դիմաց։
Քննիչները ենթադրում են, որ անօրինական ճանապարհով ստացված միջոցները նախագահը կարող էր ներդնել դստեր տան վերանորոգման գործում։ Թեմերը, սակայն, պնդում է իր անմեղության շուրջ։

Генеральная прокуратура Бразилии попросила продлить на 60 дней срок расследования уголовного дела, открытого в отношении президента республики Мишела Темера, передает ТАСС со ссылкой на телеканал Globo.
Ранее с аналогичной просьбой в Федеральный верховный суд (ФВС) крупнейшей южноамериканской страны обратилась Федеральная полиция, которая занимается расследованием. Прежде чем принять решение, судья ФВС Луис Роберту Баррозу попросил Генеральную прокуратуру представить свое заключение по поводу продления расследования. В пятницу глава этого ведомства Ракел Додж поддержала запрос полиции. Однако окончательное решение должен будет принять Баррозу.
Уголовное дело в отношении Темера, о котором идет речь, пока находится на этапе предварительного расследования. Оно касается президентского указа, который упростил нормы управления портами страны. Следователи подозревают, что Темер мог подписать этот документ в интересах логистической компании Rodrimar S. A. в обмен на некое вознаграждение.
По их версии, полученные незаконным путем средства президент мог вложить в ремонт дома своей дочери Маристелы Темер. 3 мая она была вызвана на допрос в отделение Федеральной полиции в Сан-Паулу. Глава государства настаивает на своей невиновности.