ԱՄՆ վարչակազմը հայտարարել է կեցության ժամանակավոր ձեւի (Temporary Protected Status – TPS) գործողության դադարեցման մասին, որը տրամադրվել էր Հոնդուրասից 57 հազար փախստականների, որոնք ԱՄՆ-ում են բնակվում գրեթե 20 տարի, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Նախօրեին Ներքին անվտանգության նախարարությունը հստակեցրել է, որ որոշումն ուժի մեջ կմտնի 18 ամիս հետո՝ 2020 թվականի հունվարի 5-ին: Պաշտոնյաների խոսքով՝ այս ժամանակն անհրաժեշտ է «անցումային շրջանի կազմակերպման» համար:
Հոնդուրասի իշխանություններն արդեն ափսոսանք են հայտնել ԱՄՆ վարչակազմի որոշման հետ կապված՝ հայտարարելով, որ իրենք նման քանակությամբ հայրենադարձների ընդունելու պատրաստ չեն:
Կոնգրեսում դեմոկրատների առաջնորդ Նենսի Փելոսին պաշտոնական հայտարարությամբ շեշտել է, որ «տասնյակ հազարավոր ընտանիքների արտաքսումը կխորացնի Հոնդուրսաի խնդիրները, որը տառապում է քաղաքական անկայունությունից, պարենի պակասից եւ հանցավոր խմբավորումների դաժանությունից»:
ԱՄՆ իշխանությունները Հոնդուրասից փախստականների համար հատուկ կարգավիճակ էին սահմանել 1999 թվականին, երբ մեկ տարի առաջ «Միթչ» փոթորիկը այս երկրին ծանր վնաս էր հասցրել:
ԱՄՆ-ում օրինական կարգավիճակի չեղարկման մասին որոշումը նշանակում է, որ Միացյալ Նահանգներից պետք է հեռանան տարածաշրջանի մի քանի երկրներից ավելի քան 400 հազար փախստականներ:
Վերջին ամիսներին Թրամփի վարչակազմը հաստատել է Սալվադորից, Հաիթիից, Նեպալից, Նիկարագուայից եւ Սուդանից փախստականներին պաշտոնական կարգավիճակից զրկելու մասին որոշումը:

Администрация США объявила о прекращении действия временного вида на жительство (Temporary Protected Status – TPS), который был предоставлен 57 тысячам выходцев из Гондураса, прожившим в США почти 20 лет, сообщает Голос Америки.
Накануне Министерство внутренней безопасности уточнило, что решение вступит в силу через 18 месяцев, 5 января 2020 года. Это время, по словам чиновников, необходимо для «организации переходного процесса».
Власти Гондураса уже выразили сожаление в связи с решением администрации США, заявив, что они не готовы принять столь большое количество репатриантов.
Лидер демократов в Конгрессе Нэнси Пелоси в официальном заявлении подчеркнула, что «депортация десятков тысяч семей усугубит проблемы в Гондурасе, страдающего от политической нестабильности, недостатка продовольствия и жестокости преступных группировок».
Особый статус для беженцев из Гондураса власти США ввели в 1999 году, после того, как годом ранее ураган «Митч» нанес серьезный ущерб этой стране.
Решение об отмене легального статуса в США означает, что Соединенные Штаты должны будут покинуть более 400 000 выходцев из нескольких стран региона.
В последние месяцы администрация Трампа утвердила решение о лишении официального статуса выходцев из Сальвадора, Гаити, Непала, Никарагуа и Судана.