Նոր Հայաստանում օրինական սեփականությունը պաշտպանվելու է: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 27-ին, Բաշ-Ապարանի հերոսամարտի տոնակատարությունների ժամանակ իր ելույթում նշեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Այսօր նշում ենք մայիսյան հերոսամարտերի 00 ամյակը, Սարդարապատը, Ղարաքիլիսան, Բաշ-Ապարանը արիության եւ ազատասիրության ոգեղեն հուշարձաններ են, որոնք մեզնից յուրաքանչյուրին հիշեցնում են աշխարհաքաղաքական մեր տարածաշրջանում ազատության եւ ինքնիշխանության նվաճման գինը: Այն մենք հեշտությամբ չենք նվաճել, բայց նաեւ չենք զիջել մեր արժանապատվությունը հանուն մեր ֆիզիկական գոյության:
Այսօրը պատմական է նույնքան, որքան պատմական էին 100 տարի առաջ մայիսիյան օրերը: Փոխվել է հազարամյակը, փոխվել են սերունդները, բայց հանուն սեփական իրավունքների պայքարելու հրամայականը նույնն է մնացել: Մեր ներքին ու արտաքին մարտահրավերները նույնն են մնացել»,-ասաց նա:
Ավինյանի խոսքով, այդ պայքարի շարունակությունն այսօր Արցախն է, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի համար պայքարը. «Դա պայքար չէ տարածքների համար, այլ պայքար է հանուն իրավունքների, սեփական բնօրրանում ազատ ու երջանիկ, արժանապատիվ ապրելու իրավունքների:
Հայաստանում անդառնալիորեն, անշրջելիորեն մեկնարկել է պետականաշինության նոր փուլ, նոր փիլիսոփայություն, որում իրավունքի հարցն առաջնային պետք է լինի, որում ընտրությունները որպես ժողովրդի կամքի արտահայտություն ազատ պիտի լինեն, որտեղ կուսակցությունները պետք է ներկայացնեն ժողովրդին, որտեղ գործարարը կարիք չի ունենալու զբաղվել քաղաքականությամբ, որտեղ մարդն ու նրա օրինական սեփականությունը պաշտպանվելու են եւ որտեղից մարդիկ չեն արտագաղթելու, հակառակը՝ արտագաղթածներն են վերադառնալու: Գալու են հեղեղեն Հայաստանը իրենց կրթական, մշակութային ու ֆինանսական ներուժով: Սա է լինելու մեր հակահարվածը մեր ձախողումներին սպասող հակառակորդին: Մենք ապացուցելու ենք, որ ժողովրդավարությունն ու հզոր բանակը, բարեկեցությունն ու արդարությունը, նորարարությունն ու ավանդույթը ոչ միայն իրար չեն հակադրվելու, այլեւ անհրաժեշտ են մեկը մյուսին: Մենք հաջողելու ենք, որովհետեւ երկար էինք փնտրել այս ճանապարհը»,-իր խոսքն ամփոփեց փոխվարչապետը:
Նշենք, որ տոնակատարության շրջանակում Բաշ Ապարանի հերոսամարտի հուշահամալիրի հմոտ տեղի ունեցավ զինվորական շքերթ:

В новой Армении законная собственность будет защищена. Об этом сегодня, 27 мая, в ходе выступления по поводу 100-летия Баш-Апаранского сражения в Апаране заявил вице-премьер Армении Тигран Авинян.
«Сегодня мы отмечаем 100-летие майских героических битв. Сардарапат, Каракилиса, Баш-Апаран напоминают нам о цене, заплаченной за обретение независимости в нашем геополитическом регионе. Мы завоевали ее нелегко, но и не попрали свое достоинство ради физического существования», - сказал он.
Премьер отметил, что с тех пор сменилось тысячелетие, сменились поколения, но наши внешние и внутренние вызовы остались прежними. Сегодня, добавил он, продолжение этой борьбы – Арцах, борьба за право на самоопределение народа Арцаха. «Это не борьба за территории, а борьба за право жить свободно, счастливо и достойно на своей исторической родине», - сказал он.
«В Армении бесповоротно, безвозвратно стартовал новый этап государственного строительства, в котором вопрос права имеет первоочередное значение, в котором выборы как волеизъявление народа должны быть свободными, в котором партии должны представлять народ, в котором предприниматель не будет вынужден заниматься политикой, в котором человек и его законная собственность будут защищены, и люди больше будут не покидать страну, а возвращаться в нее. Они заполонят Армению своим образовательным, финансовым и культурным потенциалом. Это будет наш контрудар ожидающему наших провалов противнику. Мы докажем, что демократия и мощная армия, благополучие и справедливость, инновации и традиции не только не будут противоречить друг другу, но и необходимы один другому. Нас ждет успех, поскольку мы долго искали этот путь», - сказал он.