Ավստրալիայի Գիտական եւ կիրառական հետազոտությունների պետական միավորման մասնագետ, դոկտոր Բրայան Լեսարդը հայտնել է. «Իրականում մենք ոչինչ չգիտենք աշխարհում կենդանիների եւ բույսերի 75 տոկոսի մասին: Միայն մեր կազմակերպությունում 15 միլիոն տարբեր տեսակներ են պահվում, եւ դրանց մեծ մասը դեռ ուսումնասիրված եւ նկարագրված չէ»: Իսկապես, այժմ հրապարակված տեսակներից շատերը հայտնաբերվել են տասնյակ տարիներ առաջ, սակայն մասնագետները միայն հիմա են կարողացել զբաղվել դրանցով, հայտնում է «Մոյա պլանետա»-ն՝ վկայակոչելով ABC-ն:
Նոր տեսակների շարքում են մակադամիայում բնակվող երկարաքթերը, կատվային շնաձուկը, մացառուտային մարգարտածաղիկը: Ավստրալիայում, ընդհանուր առմամբ, բույսերի եւ կենդանիների 500 հազար տեսակ կա, այդ թվում՝ 800 թռչյունների եւ 5000 ձկների տեսակներ: Ավստրալական տեսակների 75 տոկոսն այս մայրցամաքից բացի որեւէ այլ տեղ չի հանդիպում:

Специалист Государственного объединения научных и прикладных исследований Австралии доктор Брайан Лессард сообщил: «На самом деле мы ничего не знаем о 75% видов животных и растений в мире. Только в нашей организации хранится 15 млн различных видов, еще далеко не все изучены и описаны». Действительно, многие из опубликованных ныне новых видов были обнаружены десятки лет назад, но только сейчас специалисты смогли ими заняться, сообщает «Моя планета»   со ссылкой на ABC.
Среди новых видов — долгоносики, обитающие на макадамии, глубоководная кошачья акула и кустарниковая маргаритка, которая насчитывает менее 20 растений в дикой природе. Всего в Австралии существует 500 000 видов растений и животных, среди которых 800 видов птиц и 5000 видов рыб. 75% австралийских видов не встречаются более нигде, кроме как на этом континенте.