«Պատիվ ունեմ» ծրագրով այս պահին դիմողների թիվը 250–ից ավելին է։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 2-ին ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը։
«Պատիվ ունեմ» ծրագրով այս պահին դիմողների թիվը 250–ից ավելին է, սակայն հաշվի առնելով, որ իրենք պետք է անցնեն որոշակի ընտրական գործընթաց եւ հանձնաժողովը պետք է որոշի կապված առողջական տեսակետից պիտանելիության հետ կապված խնդիրների հետ եւ այլ հարցեր, ուստի վերջնական թիվը այդ ժամանակ կհայտարարվի»,–նշեց նա։
Արտակ Դավթյանի խոսքով, նույն իրավիճակն է նաեւ «Ես եմ» ծրագրի պարագայում։ «Այնտեղ էլ կան հանձնաժողովի հետ կապված խնդիրներ, կա բացատրական որոշակի աշխատանք։ Չնայած հրաժարվողներ շատ քիչ են, բայց կան նոր դիմողներ։ Վերջնական թիվը կհայտարարենք, երբ վերջնական հանաձնաժողովի հետ գործընթացը կավարտվի»։
NEWS.am-ի հարցին, թե հաշվի առնելով բժշկական հանձնաժողովներից բազմաթիվ բողոքները, հնարավոր են արդյոք վերանայվի այդ հարցը, ԳՇ պետը պատասխանեց՝ հիշատակելով վիճակագրությունը. «Դժգոհությույններ, բնական է, կլինեն։ Հասարակական խորհրդին դիմումների քանակով 92 դիմում–բողոքներից 91-ը վերաբերում էր առողջական խնդիրներին, իսկ մեկը ընտանեկան պայմաններից ելնելով մոտիկ տեղ ծառայելու վերաբերյալ»։
Նա վստահեցրեց, որ ցանկացած բողոքի մինչեւ վերջ տրվում է համապատասխան ընթացք ըստ օրենքի։ «Եթե լինեն լրացուցիչ բողոքներ, դրանք նույնպես կքննարկվեն»,–վստահեցրեց նա։

На данный момент число заявителей по программе «Честь имею» превысило 250. Об этом заявил в беседе с журналистами на Центральном сборном пункте Министерства обороны Армении 2 июля начальник Генштаба ВС Армении, генерал-майор Артак Давтян.
«На этот момент число заявителей по программе «Честь имею» больше 250. Однако нужно учесть то, что они должны пройти определенный отборочный процесс, а комиссия должна решить задачи, связанные с их пригодностью с точки зрения здоровья, и иные вопросы. Именно поэтому окончательная цифра будет позже», - заявил Давтян.
На вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am касательно многочисленных жалоб на медицинские комиссии, глава Генштаба Армении ответил: «Жалобы, естественно, будут. 91 заявление-жалоба из 92-ух, поступивших в Общественный совет, касаются как раз состояния здоровья», - сказал Давтян, заверив при этом, что любой жалобе до конца дается ход в соответствии с законом. «Если будут дополнительные жалобы, то они также будут обсуждены», - отметил глава Генштаба Армении.