ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առաջինն է ստորագրել իր իսկ կողմից ստեղծված հանրագիրը՝ ESPN հեռուստաալիքով ազգային օրհներգի հնչեցման համար: Այս մասին հաղորդում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով Broadcasting & Cable-ը:
Անցյալ շաբաթ ESPN-ում հայտարարել էին, որ հավատարիմ կմնան իրենց սեփական քաղաքականությանը: Հեռուստաալիքը հրաժարվել է հեռարձակել Միացյալ Նահանգների օրհներգը: Ստեղծված հանրագիրը փորձ է ԱՄՆ կառավարության կողմից ստիպել հեռուստաալիքին հնչեցնել օրհներգը եթերում:
Արեւմտյան Վիրջինիա նահանգում հանրահավաքի ժամանակ նախագահը մեղադրել է ESPN-ին՝ երկրի ազգային հիմնն ու դրոշը չպաշտպանելու համար:
Ավելի վաղ ԱՄՆ առաջնորդը քննադատել էր Ազգային ֆուտբոլային լիգայի խաղացողների (NFL) որոշումը չկանգնել մի ծնկի վրա հիմնի ժամանակ՝ որպես բողոքի նշան անզեն աֆրոամերիկացիների վրա կրակելու դեմ:

Президент США Дональд Трамп заявил, что первым подписал созданную им самим петицию за исполнение национального гимна на канале ESPN, передает Gazeta  со ссылкой на Broadcasting & Cable.
На прошлой неделе в ESPN заявили, что будут придерживаться собственной политики. Канал отказался транслировать национальный гимн США. Созданная петиция — это попытка правительства США заставить канал пускать в эфир гимн.
На митинге в Западной Вирджинии президент обвинил ESPN в том, что сеть не защищает гимн страны и ее флаг.
До этого американский лидер раскритиковал решение игроков Национальной футбольной лиги (НФЛ) вставать на одно колено во время исполнения гимна в знак протеста против стрельбы по невооруженным афроамериканцам.