ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախատեսում է սեպտեմբերի 12-ին հրաման ստորագրել ընտրություններին միջամտելու համար պատասխանատվության մասին, հայտնում է Reuters-ը:
Հաղորդվում է, որ հրամանով նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել արտասահմանյան ընկերությունների եւ անձանց դեմ, որոնց հատուկ ծառայությունները կասկածում են կիբեռհարձակումների եւ այլ միջոցների ճանապարհով ընտրական գործընթացին միջամտելու մեջ:
Չներկայացած պաշտոնյայի խոսքով՝ ԱՄՆ վարչակազմը ձգտում է «կիբեռտարածքում նոր նորմ սահմանել»:
«Սա նման սահմանների նշման եւ վատ պահվածքի համար հրապարակային հայտարարությամբ մեր պատասխանի առաջին քայլն է»,- ասել է նա:

Президент США Дональд Трамп планирует в среду, 12 сентября, подписать указ об ответственности за вмешательство в выборы, передаёт RT  со ссылкой на Reuters.
Сообщается, что указ предусматривает введение санкций против иностранных компаний и лиц, которых спецслужбы подозревают во вмешательстве в избирательный процесс путём осуществления кибератак или другим образом.
По словам неназванного чиновника, администрация США стремится «установить новую норму в киберпространстве».
«Это первый шаг в обозначении таких границ и в публичном объявлении нашего ответа за плохое поведение», — отметил он.