Նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է Մեքսիկային 20 մլն դոլար տրամադրել արտասահմանցիների արտաքսման համար, ովքեր ապօրինի գտնվում են այդ երկրի տարածքում, որպեսզի թույլ չտա նրանց տեղափոխվել ԱՄՆ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով New York Times-ին:
Հրատարակության տվյալներով, խոսքը մոտավորապես 17 հազար մարդու մասին է, որոնց մեքսիկական իշխանությունները կձերբակալեն, որոշակի իրավական գործընթացների կենթարկեն, իսկ հետո ԱՄՆ-ի հատկացրած նյութական օգնության հաշվին ինքնաթիռներով եւ ավտոբուսներով դուրս կհանեն երկրի սահմաններից: Թրամփի վարչակազմի մշակած ծրագրի համաձայն կարտաքսվեն նաեւ ահաբեկչական գործուենության մեջ կասկածվող կամ ներգրավված ապօրինի ներգաղթյալները:
Համապատասխան ծանուցագիրը, ըստ թերթի, վարչակազմը վերջերս ուղարկել է Կոնգրես: Այս ծրագրի իրականացման համար միջոցներն առաջարկվում է օտարերկրյա օգնություն հիմնադրամներից տրամադրել: Ծրագրի մշակողները հուսով են, որ դրա օգնությամբ հնարավոր կլինի զգալիորեն սահմանափակել լատինամերիկյան երկրներից ապօրինի ներգաղթյալների հոսքը, ովքեր փորձում են Մեքսիկայից ԱՄՆ տեղափոխվել:
Նշված գումարը, ինչպես հայտնի է դարձել The New York Times-ին, նախատեսվում է Պետդեպարտամենտից Ներքին անվտանգության նախարարություն տեղափոխել, իսկ հետո գումարները Մեքսիկայի իշխանություններին փոխանցել:
Հրատարակությունը հիշեցնում է, որ նախագահ Թրամփը բազմիցս հայտարարել եւ նույնիսկ խոստացել է իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, որ ապօրինի ներգաղթյալների ներհոսքի խնդրի լուծման համար Մեխիկոն կվճարի: Այժմ, ինչպես պարզվում է, այս նպատակների համար առաջարկվում է ամերիկյան հարկատուների գումարներն ուղարկել: ԱՄՆ օրենսդիրներին, ըստ թերթի, այս գաղափարը դժվար թե դուր գա:

Администрация президента Дональда Трампа планирует предоставить Мексике $20 млн на депортацию иностранных граждан, незаконно находящихся на территории этой страны, чтобы не позволить им перебраться в США, передает ТАСС со ссылкой на The New York Times.
Речь, по данным издания, идет о приблизительно 17 тыс. человек, которых мексиканские власти задержат, подвергнут определенным правовым процедурам, а затем автобусами или самолетами - за счет указанного материального содействия США - вывезут за пределы страны. Депортации, согласно разработанному в администрации Трампа плану, будут подвергнуты в том числе нелегалы, причастные или подозреваемые в террористической деятельности.
Соответствующее уведомление, как пишет газета, администрация недавно направила на рассмотрение Конгресса. Деньги на реализацию этой программы предлагается взять из американских фондов оказания иностранной помощи. Разработчики программы надеются, что с ее помощью удастся существенно ограничить поток нелегальных иммигрантов из государств Латинской Америки, пытающихся перебраться в США через Мексику. К тому же, как отмечает издание, в случае принятия этого плана американские власти смогут переложить на своих мексиканских коллег все формальности по юридическому оформлению депортации нелегалов.
Упомянутую сумму, как стало известно The New York Times, предполагается перевести из Госдепартамента в МВБ, а затем перечислить средства мексиканским властям. Издание напоминает, что президент Трамп неоднократно заявлял и даже обещал в ходе своей избирательной кампании, что решение проблемы притока нелегальных иммигрантов из Мексики оплатит Мехико. Теперь же, как выясняется, на эти цели предлагается направить средства американских налогоплательщиков. Законодателям США, пишет газета, эта идея вряд ли понравится.