Չինաստանի ԿԲ–ն խոստացել է պահպանել խելամիտ եւ չեզոք դրամավարկային քաղաքականությունը եւ օգտագործել բավարար իրացվելիության ապահովման գործիքներ, քանի որ աշխարհի մեծությամբ երկրորդ տնտեսությունը գտնվում է աճող ճնշման տակ ԱՄՆ–ի դեմ առեւտրային պատերազմների պատճառով, հայտնում է Reuters–ը։
Դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեի ամեն եռամսյակը մեկ անցկացվող նիստին Չինաստանի ժողովրդական բանկի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ կվերահսկեն փոխառությունների մասնաբաժնի կրճատման տեմպերը։
Չինաստանի իշխանությունները շարունակում են ուշադիր հետեւել միջազգային եւ ներքին տնտեսական միտումների փոփոխությանը եւ դրամաքանակի,վարկավորման ու սոցիալական ֆինանսավորման խելամիտ աճ ապահովել։

Центральный банк Китая пообещал сохранить «разумную и нейтральную» денежно-кредитную политику и использовать инструменты для обеспечения достаточной ликвидности, поскольку вторая по величине экономика в мире находится под возрастающим давлением в результате торговой войны с Соединенными Штатами, пишет Reuters.
После ежеквартального заседания комитета по денежно-кредитной политике представители Народного банка Китая заявили, что будут контролировать темпы сокращения доли заемных средств.
Власти Китая продолжат внимательно следить за изменениями в международных и внутренних экономических тенденциях и вести разумный рост денежной массы, кредитования и общего социального финансирования.
«Разумная денежно-кредитная политика будет оставаться нейтральной, ни слишком свободной, ни слишком жесткой», - говорится в заявлении.