Քանդակային կոմպոզիցիան, որը պատկերում է 5-ամյա անվրդով աղջկա վրա զայրացած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, հայտնվել է անգլիական Գրեյթ Միսենդեն գյուղում, որտեղ երկար տարիներ ապրել եւ աշխատել է բրիտանական գրող Ռոալդ Դալը (1916-1990):
Press Association գործակալությունը հաղորդում է, որ երկուշաբթի նախատեսված հուշարձանի  բացումը նվիրված է Դալի «Մաթիլդա» վիպակի հրապարակման 30-ամյակին:
Ստեղծագործությունում շնորհալի Մաթիլդա Ուորմվուդը ընկերների հետ մարտահրավեր է նետում անտարբեր եւ բռնարար մեծահասակների աշխարհին, առաջին հերթին միս Տրանչբուլին՝ բռնապետի վարքով դպրոցի տնօրենին:
Դալի գրքերի եւ կերպարների իրավունքները տնօրինող ընկերության անցկացված հարցման համաձայն, այսօր Մաթիլդան, որը 2018-ին կլիներ 35 տարեկան, այս կամ այլ կերպով կըմբոստանար նախագահ Թրամփի դեմ: Այս մասին է հայտարարել հարցման մասնակիցների 42 տոկոսը, որի արդյունքն էլ որոշել է գրողի թանգարանի մոտ տեղադրված հուշարձանի արտաքին տեսքը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

Скульптурная композиция, изображающая разгневанного президента США Дональда Трампа, который грозно нависает над невозмутимой пятилетней девочкой, появилась в английской деревне Грейт-Миссенден, где долгие годы жил и работал британский писатель Роальд Даль (1916-1990). Как сообщает агентство Press Association, запланированное на понедельник открытие монумента приурочено к 30-летию со дня публикации книги Даля - повести «Матильда».
В произведении писателя одаренная девочка Матильда Уормвуд вместе с друзьями бросает вызов миру безразличных и деспотичных взрослых - в первую очередь мисс Транчбулл - школьной директрисе с замашками диктатора. Согласно опросу, который провела компания, управляющая правами на книги и персонажей Даля, сегодня Матильда, которой в 2018 году было бы 35 лет, скорее всего, тем или иным образом противостояла бы нынешнему президенту США. Об этом заявили 42% участников опроса, результат которого и определил внешний вид монумента, установленного рядом с домом-музеем писателя, передает ТАСС.
Массивная статуя Трампа стоит рядом с Матильдой, которая упирает руки в бока. Президент США наклоняется к ней с гневным выражением лица. Сама же Матильда, изображенная скульптором в нарочито нереалистичной, «мультяшной» манере, встречает его смелой и невозмутимой ухмылкой.