1996 թվականի դեկտեմբերին ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը դեկտեմբերի 7-ը հռչակել է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային օր եւ կառավարություններին, համապատասխան ազգային, տարածաշրջանային, միջազգային ու միջկառավարակական կազմակերպություններին կոչ արել այն նշելու համար համապատասխան քայլեր ձեռնարկել:
Օրվա նպատակն է լայն հասարակությանը տեղեկացնել անդամ պետությունների սոցիալական եւ տնտեսական զարգացման մեջ քաղաքացիական ավիացիայի ավանդի մասին, ինչպես նաեւ ՄԱԿ մասնագիտացված հաստատության՝ ICAO-ի յուրահատուկ դերի մասին ամբողջ մարդկությանը ծառայելու համար բարձր արագության գլոբալ տրանսպորտային ցանցի ստեղծման երկրների ջանքերի միավորման գործում:

В декабре 1996 года Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 7 декабря Международным днём гражданской авиации и настоятельно призвала правительства, а также соответствующие национальные, региональные, международные и межправительственные организации, предпринять соответствующие шаги для его празднования.
Цель Дня — информирование широкой общественности о вкладе гражданской авиации в социальное и экономическое развитие государств-членов, а также об уникальной роли ИКАО (ICAO) — специализированного учреждения Организации Объединенных Наций — в объединении усилий стран по созданию высокоскоростной глобальной транспортной сети на службе всего человечества.