Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն հրապարակել է «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2018թ․ վճիռների եւ որոշումների կատարման դիտարկումները» զեկույցը, որում ներկայացրել է այն երկրների ցուցակը որոնց մասին ՄԻԵԴ-ում համապատասխան գործեր են քննվում։
Զեկույցի համաձայն, այսօրվա դրությամբ ՄԻԵԴ-ում քննվում է Հայաստանի հետ կապված 36 գործ։ 2017թ․ նույն ցուցանիշը կազմել է 30 գործ։
2018թ․ Հայաստանի հետ կապված առաջատար գործերի ընդհանուր թիվը 13 է, իսկ անցյալ տարի այդ ցուցանիշը 11 էր։ Կրկնվող գործերի ընդհանուր թիվը 2018թ․ կազմել է 23, իսկ 2017թ․՝ 19։
2018թ․ դասակարգման է սպասում 8 գործ, իսկ 2017թ․ այդ ցուցանիշը եղել է 2։
Զեկույցի համաձայն, 2018թ․ ՄԻԵԴ-ի որոշումներով Հայաստանը վճարել է մոտ 196 000 (195 940) եվրո։
Հետաքրքիր է այն փաստը, որ ՄԻԵԴ-ին ներկայացված գործերի ամբողջ ցուցակում միայն մեկ երկրի հետ կապված ոչ մի գործ չկա՝ դա Անդորրան է։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի սահմանակից երկրներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանին եւ Վրաստանին, ապա այս երկրների ցուցանիշները կտրուկ տարբերվում են։
Հայաստանի ցուցանիշներին առավել մոտ են Վրաստանի տվյալները՝ այստեղ 2018թ․ ՄԻԵԴ-ի քննությանն է դրվել 41 գործ, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանում այդ ցուցանիշը կազմում է 186։

The Committee of Ministers of the Council of Europe published the "Supervision of execution of judgments of the European Court of Human Rights in 2018" report, representing the status of execution of the main judgments of the European Court of Human Rights by the member States of the Council of Europe.
According to the report, For Armenia, the number of pending cases was 36, which is an increase as compared to 30 in 2017; the total number of leading cases was 13 in 2018, the total number of repetitive cases was 23 in 2018, 8 cases were awaiting classification.
The total amount that Armenia was awarded to pay last year made 195,940 euros.
As for the countries bordering with Armenia, in particular, Azerbaijan and Georgia, the indicators of these countries differ dramatically.