Երևան քաղաքը իսկապես շահագրգիռ է հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հարցում։ Այս մասին Երևանում գտնվող Լիոնի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Ժորժ Կեպենեկյանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն ասել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
Կարևորելով Երևանի և Լիոնի միջև իրականացված ծրագրերը՝ մասնավորապես, հայ–ֆրանսիական մասնագիտացված ուսումնական կենտրոնի ստեղծումը, «Լիոնի այգու» կառուցումը, տեխնիկական և փորձագիտական աջակցության տարբեր նախաձեռնություններն ու փորձի փոխանակումը, Հայկ Մարությանը նկատել է, որ երկու քաղաքների միջև պետք է բարձրացնել համագործակցության արդյունավետությունը:
«Երևան քաղաքը իսկապես շահագրգիռ է հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հարցում, և այստեղ մեծ հեռանկարներ ենք տեսնում: Մենք նաև մի շարք ներդրումային ծրագրեր ենք մշակել Երևանի համար և շնորհակալ կլինենք Ձեր աջակցության համար՝ Լիոնից հնարավոր ներդրողների ներգրավման առումով: Նաև պատրաստ ենք քննարկել և մեր իրավասությունների շրջանակներում աջակցել Երևանում լիոնյան գործարարների կողմից առաջարկվող ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը»,- նշել է Հայկ Մարությանն ու իր պատրաստակամությունը հայտնել երկու քաղաքների միջև հաստատված համագործակցությունն էլ ավելի զարգացնելու և նոր մակարդակի վրա դնելու հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամության համար՝ Ժորժ Կեպենեկյանն իր հերթին նկատել է, որ հարկավոր է վերակենդանացնել և նոր ուժ հաղորդել երկուստեք հարաբերություններին:
«Մեր համագործակցությունը պետք է տեղափոխենք ավելի պրագմատիկ փուլ, ինչի համար բոլոր նախադրյալներն առկա են: Վերասահմանելով նոր ուղղություններ, համոզված եմ, մենք կկարողանանք կյանքի կոչել նոր ծրագրեր, որոնք կարևոր են քաղաքների տնտեսական կյանքում: Փորձի փոխանակման ծրագրերն էլ իրենց հերթին կբացեն նոր դռներ»,- նշել է Ժորժ Կեպենեկյանը:
Փոխքաղաքապետը ներկայացրել է նաև Լիոնի կառավարման համակարգը և նշել, որ այն համարվում է «ընդդիմության մայրաքաղաք»: Ժորժ Կեպենեկյանը նաև նշել է, որ Լիոնում տեղադրված Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է ֆրանսիացի ժողովրդի դիրքորոշումը ցեղասպանությունների դատապարտման ու ճանաչման հարցում:
Անդրադառնալով համագործակցության նոր ուղղություններին՝ կողմերը կարևորել են առողջապահության (պոլիկլինիկական համակարգի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացում), բարձրագույն կրթության, մշակույթի, սպասարկման, հատկապես հանրային սննդի ոլորտներն ու զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:

Мэр Еревана Айк Марутян принял делегацию, возглавляемую первым заместителем мэра Лиона Жоржем Кепенекяном, прибывшую в Ереван с официальным визитом. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе мэрии Еревана.
Подчеркивая важность реализованных между Ереваном и Лионом программ, в частности, создание армяно-французского специализированного учебного центра, строительство «Парка Лиона», различные инициативы по технической и экспертной поддержке и обмену опытом, Айк Марутян отметил, что между двумя городами должна быть повышена эффективность сотрудничества.
«Ереван действительно заинтересован в расширении и развитии армяно-французского децентрализованного сотрудничества, и здесь мы видим большие перспективы. Мы также разработали ряд инвестиционных проектов для Еревана и будем благодарны за Вашу поддержку в привлечении потенциальных инвесторов из Лиона. Мы готовы также обсудить и поддержать реализацию инвестиционных проектов, предложенных лионскими предпринимателями», - отметил мэр армянской столицы, выразив свою готовность содействовать дальнейшему развитию установленного двустороннего взаимодействия.
Выразив благодарность за готовность расширять сотрудничество, Жорж Кепенекян, в свою очередь, отметил, что необходимо придать новый импульс двусторонним отношениям.
«Нам следует перевести наше сотрудничество в более прагматичную фазу, и для этого имеются все предпосылки. Я уверен, что мы сможем реализовать новые проекты, важные для двух городов, а программы по обмену опытом в свою очередь откроют новые возможности», - подчеркнул Жорж Кепенекян.
Коснувшись новых направлений сотрудничества, стороны подчеркнули важность реализации программ, направленных на развитие сфер здравоохранения, высшего образования, культуры и туризма.