Առնվազն 1291 խաղաղ բնակիչ է զոհվել ավիահարվածների հետեւանքով, որ Իրաքում եւ Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ 2014 թվականից անցկացվող գործողությունների ընթացքում իրականացրել է միջազգային կոալիցիան՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ՝ հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով կոալիցիայի ամենամսյա զեկույցին։
«Հիմնվելով առկա վկայությունների վրա, միացյալ ուժերի շտաբում կարծում են, որ առնվազն 1291 քաղաքացիական անձ է ոչ կանխամտածված սպանվել «Անսասան հաստատակամություն» (Inherent Resolve) գործողության սկզբից ի վեր կոալիցիայի հարվածների հետեւանքով»,- ասվում է զեկույցում։
2014թ․ օգոստոսից մինչեւ 2019թ․ մարտն ընկած ժամանակահատվածում կոալիցիան 34 464 հարված է հասցրել։
Կոալիցիայի շտաբը ամեն ամիս Սիրիայում եւ Իրաքում խաղաղ բնակչության շրջանում իր գործողությունների հետեւանքով զոհերի մասին զեկույցներ է հրապարակում՝ պարբերաբար ներկայացնելով գործողությունների ողջ ընթացքում զոհերի թիվը։

По меньшей мере 1291 мирный житель погиб в результате ударов, нанесенных в Ираке и Сирии возглавляемой США международной коалицией по борьбе с террористической группировкой «Исламское государство» за все время проведения операции с лета 2014 года, сообщает ТАСС   со ссылкой на ежемесячный доклад коалиции.
«Основываясь на имеющихся сведениях, в штабе объединенных сил считают, что по меньшей мере 1 291 гражданский был непреднамеренно убит в результате ударов коалиции с начала операции «Непоколебимая решимость» (Inherent Resolve)», - говорится в докладе.
Всего с августа 2014 года по конец марта 2019 года коалиция нанесла 34 464 удара.
Штаб коалиции публикует отчеты о жертвах среди мирного населения в результате своих действий в Сирии и Ираке ежемесячно, периодически приводя данные за весь период проведения операции.