Այդ մարդիկ մտածում են, որ անցած տարվա իրադարձություններն այնքան աննշան են, որ որեւէ ձեւով օրացույցի մեջ նշվելու կշիռ չունե՞ն: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 27-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադառնալով հարցին, թե տեսակետներ կան, որ չարժեր 124 մլն դրամ տրամադրել ու քաղաքացու օր նշել (ֆոտոռեպորտաժ):
Դիտարկմանը, թե կարելի էր այդ փողն այլ ուղղություններով ծախսել, վարչապետն արձագանքեց. «Այլ ուղղություններով էլ գումարները կծախսվեն: Այդպես ամեն ինչի մասին էլ կարելի է ասել՝ այլ ուղղություններով կարելի է ծախսել: Քաղաքացին այս տարի 40 մլրդ դրամ գերակատարում է բյուջեի եկամուտները, 100 մլն դրամ չի կարո՞ղ ծախսել: Ընդ որում այդ ծախսը Երեւանում չէ, այդ 124 մլն դրամից առաջին անգամ բոլոր մարզկենտրոններին 10-աման մլն ծախսվել է: Այսինքն այդ գումարը գնալու է մարզեր, ի՞նչ վատ է:Այս տոնն իմը չի ինչի՞ եք ինձ հարցնում, ուզո՞ւմ եք, էսօր գնամ, տնից դուրս չգամ:
Կառավարությունը որոշում է կայացրել, մարդկանց տվել է հնարավորություն: Մենք պարզպետարաններին, քաղաքապետարաններին, դպրոցի տնօրեններին հրահանգած է, որ զենքի տակ առաջնորդեն տոնելո՞ւ: Մաշտոցի պողոտան է փակվել, երկու հատ բեմ է դրվել: Եթե մարդիկ ուզում են տոնել՝ կտոնեն, չեն ուզում՝ չեն տոնի: Ուժով որեւէ մեկին չենք պատրաստվում ստիպել»:
Հարցին, թե ինչ է փոխվել իր կյանքում վերջին մեկ տարվա ընթացքում, Փաշինյանը հեգնեց. «Լավ էլի, իմ կյանքում նա է փոխվել, որ չեմ կարող իմ հարազատ քաղաքում շրջեմ, ուրիշ ոչ մի բան չի փոխվել»:

YEREVAN. – Do those people believe that last year’s events are so insignificant that they have no “weight” whatsoever to be marked on the calendar?
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, on Saturday told the aforementioned to reporters. He stated this referring to the remark that there are views that it was not worth allocating 124 million drams and celebrating Citizen’s Day (PHOTOS).
To the observation that this money could have been spent on some other domains, the PM responded as follows: “Money will be spent on other domains, too. (…). This year the [Armenian] citizen exceeds budget revenues [by] 40 billion drams. [So,] can he not spend 100 million drams?
“Moreover, this expenditure is not in [capital city] Yerevan. For the first time, 10 million drams, each, have been spent—from that 124 million drams—to all provincial centers.
“The government made a decision, gave people the opportunity [to celebrate Citizen’s Day]. (…). If people want to celebrate [it], they will celebrate [it]. [But if] they don’t want [to], they will not celebrate [it].”
And when asked what has changed in his life over the past one year, Pashinyan kidded: “What has changed in my life is that I can’t walk around in my own city.”