Իհարկե, այն լարվածությունը, որն այսօր առկա է Վրաստանի Հանրապետությունում, անհանգստացնող եւ մտահոգող է մեզ համար որպես հարեւան եւ դաշնակից պետություն: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 24-ին, ԱԺ-ում 168.am-ի եւ Aravot.am-ի լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ խոսելով Վրաստանում ծավալվող իրադարձությունների մասին:
Նա նկատեց, որ այս իրադարձություններում ներգրավված են հայաստանին երկու դաշնակից պետությունն:
«Միայն կարող եմ հույս հայտնել այս պահին, որ հնարավոր կլինի գալ որեւէ եզրահանգման եւ լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ շուտափույթ քայլեր ձեռնարկել: Հայաստանի դերակատարումն այս պարագայում ես անձամբ չեմ պատկերացնում, թե ինչը կարող է լինել»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը հայտարարել էր, որ կարող են փակվել դեպի ՀՀ տանող բեռնուղիները, արդյոք այս հարցում մեր պաշտոնյաներն անելիք ունեն, Մակունցն արձագանքեց. «Տարածաշրջանում որեւէ պետությունում տեղի ունեցող դեպքերն անմիջականորեն ազդում է հարեւան պետությունների վրա: Ինչ վերաբերում է միջամտությանը, Վրաստանում ներքաղաքական պրոցեսներ են տեղի ունենում: Ես ԱԳՆ-ի փոխարեն չեմ կարող արձագանքել, բայց ես կարծում եմ, որ Հայաստանն այս պահին իրավունք չունի Վրաստանի ներքաղաքական կյանքին միջամտելու»:
Նա հավելեց, որ դա կրավորական կեցվածք չէ, եւ օրինակ, Հայաստանում մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած հեղափոխությունը եւս ներքաղաքական զարգացում էր եւ որեւէ արտաքին միջամտություն կարող էր այլ ընթացք տալ դրան:

Of course, as an ally and neighboring country, Armenia is concerned about the tension in Georgia. This is what head of the My Step faction of the National Assembly of Armenia Lilit Makunts told journalists as she talked about the events unfolding in Georgia at the National Assembly today.
She noted that Armenia’s two allied states are involved in these events.
“At this moment, the only thing I can do is to hope for an ultimate solution and speedy actions to mitigate the tension. I don’t picture the role that Armenia can play in this,” she said.
When told that former Prime Minister Hrant Bagratyan has declared that the routes for transporting cargo to Armenia may be closed down and asked if the authorities have to do something about this, Makunts said the following: “The events that take place in any country in the region directly impact neighboring states. As far as intervention is concerned, what is happening in Georgia is part of domestic political processes. I am not an official of the Ministry of Foreign Affairs to respond, but I believe, at this moment, Armenia has no right to interfere in the domestic political life in Georgia.”