Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը ստացել ենք։ Այս մասին ասյօր՝ հոկտոմբերի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
«Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը ստացել ենք, այն թարգմանվում է, պետք է քննարկենք կառավարությունում»,-նշեց նա:
Հիշեցնենք, «Կանանց նկատմամբ բռնության ու ընտանեկան բռնության կանխարգելման» Եվրոպայի խորհրդի (Ստամբուլյան) կոնվենցիայի շուրջ թեժ քննարկումների ընթացքում մտահոգություններ են հնչում, որ փաստաթղթի վավերացումը թույլ է տալու, որպեսզի ընտանիք կազմեն նաեւ միասեռական անձինք, նախարարն Բադասյանը, սակայն, նման վտանգ չի տեսնում։
Ստամբուլյան կոնվենցիայի վերաբերյալ վերապահումներ ունի նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցին։ ՀԱԵ արածած հայտարարության մեջ եպիսկոպոսներն ու թեմակալ առաջնորդները իշխանություններին կոչ են արել չվավերացնել կոնվենցիան։

We have received the opinion of the Venice Commission on the Istanbul Convention, Armenian Justice Minister Rustam Badasyan told reporters Tuesday.
"We have received the opinion of the Venice Commission, it is being translated, we have to discuss it with the government," he said.
During heated discussions over the Istanbul Convention, concerns have been raised that ratification of the document will allow homosexuals to form a family, but Minister Badasyan sees no such danger.
The Armenian Apostolic Church also has worries regarding the Istanbul Convention. In a statement issued by the Armenian Apostolic Church, bishops and diocesan leaders called on the authorities not to ratify the convention.