2019 թվականին Քննչական կոմիտեի քննիչները ձերբակալել են 570 անձանց, որոնք կասկածվել են հակաիրավական գործողությունների կատարման մեջ: Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ քաղաքացիներին կալանավորելու համար ՔԿ-ից դատարաններ է ուղարկվել 1079 միջնորդություն: «Խուզարկություն անցկացնելու համար մենք դատարաններ ենք ներկայացրել 2528 միջնորդություն: Դրանից բացի, մուտքի եւ ելքի զանգերի ապաարգելափակման եւ տեղեկություններ ստանալու թույլտվության համար դատարաններ է ներկայացվել 11100 միջնորդություն»,- հայտնեց Գրիգորյանը:
Նշենք, որ 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում ՔԿ նախագահի բարձրաձայնած վերջին ցուցանիշը կազմել է 9520: Այսինքն՝ 2019 թվականին ՔԿ-ն սկսել է ավելի հաճախ դիմել դատարաններ՝ իրենց, ըստ էության, քաղաքացիների մասին մասնավոր տեղեկություններ տրամադրելու հայցի բավարարման խնդրանքով:

Investigative Committee detained 570 people suspected of committing unlawful acts in 2019, said Armenian Investigative Committee head Hayk Grigoryan Wednesday during the preliminary discussion of the draft state budget for 2020.
According to him, the courts received 1079 petitions from IC for the arrest of citizens
“We submitted 2528 petitions to the courts for the search and 11,100 applications were submitted to the courts for permission to unblock and receive information on incoming and outgoing calls,” he said.
For the same period of 2018, the last indicator announced by the chair of the Constitutional Court amounted to 9520. Thus, the IC has turned to the courts since 2019 more often to satisfy the request for providing them private information about citizens.