2019 թվականին Իսրայելը պետական բյուջեից 280 մլն դոլար է ծախսել սփյուռքի հետ համագործակցության համար՝ այն դեպքում, երբ երկրի պետական բյուջեն կազմում է 110 մլրդ դոլար: Դրա հետ մեկտեղ, Հայաստանի եւ սփյուռքի հարաբերությունները սաղմնային վիճակում են: Հոկտեմբերի 31-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ հատկացումները կազմում են պետական բյուջեի ընդամենը 0,04 տոկոսը, ինչը, Սինանյանի կարծիքով, ակնհայտորեն անբավարար է: Նա նաեւ խոստովանեց, որ մարդիկ թերահավատորեն են վերաբերվում արդեն իսկ գործող ծրագրերին եւ հայտարարում են, որ իրենց կողմից կատարվող ներդրումների դիմաց կոնկրետ արդյունքներ են ցանկանում:
«Մենք սկսել ենք սփյուռքի կոնսոլիդացիայի գործընթաց, բայց եթե ակնկալում ենք, որ կկարողանանք մեկ տարում բոլորին հավաքել, ապա դա իրատեսական չէ: Սակայն մշտական եւ հետեւողական ծրագրերի շնորհիվ կկարողանանք մարդկանց մոտ համապատասխան մշակույթ ստեղծել, նրանց պարզաբանել, որ պետք է վերադառնան եւ իրենց հայրենիքում աշխատեն»,- նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը:

Israel spent $ 280 million from the state budget on cooperation with the diaspora in 2019, while its state budget is $ 110 billion, said High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan at a joint meeting of the standing parliamentary commissions during the preliminary discussion of the draft state budget for 2020 on Thursday.
According to him, relations between Armenia and the Diaspora are in their infancy.
The appropriations make up only 0.04% of the state budget, which, according to Sinanyan, is clearly not enough.
He noted that people are skeptical of existing programs and say they want concrete results in exchange for their investment.
“We have begun the process of consolidating the diaspora, but this is unreal to collect them in a year. However, thanks to constant and consistent programs, we will be able to create an appropriate culture among people, explain to them that they should return and work in their homeland,” he said.