2019 թվականին Իսրայելը պետական բյուջեից 280 մլն դոլար է ծախսել սփյուռքի հետ համագործակցության համար՝ այն դեպքում, երբ երկրի պետական բյուջեն կազմում է 110 մլրդ դոլար: Դրա հետ մեկտեղ, Հայաստանի եւ սփյուռքի հարաբերությունները սաղմնային վիճակում են: Հոկտեմբերի 31-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ հատկացումները կազմում են պետական բյուջեի ընդամենը 0,04 տոկոսը, ինչը, Սինանյանի կարծիքով, ակնհայտորեն անբավարար է: Նա նաեւ խոստովանեց, որ մարդիկ թերահավատորեն են վերաբերվում արդեն իսկ գործող ծրագրերին եւ հայտարարում են, որ իրենց կողմից կատարվող ներդրումների դիմաց կոնկրետ արդյունքներ են ցանկանում:
«Մենք սկսել ենք սփյուռքի կոնսոլիդացիայի գործընթաց, բայց եթե ակնկալում ենք, որ կկարողանանք մեկ տարում բոլորին հավաքել, ապա դա իրատեսական չէ: Սակայն մշտական եւ հետեւողական ծրագրերի շնորհիվ կկարողանանք մարդկանց մոտ համապատասխան մշակույթ ստեղծել, նրանց պարզաբանել, որ պետք է վերադառնան եւ իրենց հայրենիքում աշխատեն»,- նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը:

Израиль в 2019 году из государственного бюджета потратил 280 миллионов долларов на сотрудничество с диаспорой, в то время как его государственный бюджет составляет 110 миллиардов долларов. При этом отношения между Арменией и диаспорой находятся в зачаточном состоянии. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 31 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, ассигнования составляют всего 0,04% государственного бюджета, чего, как считает Синанян, явно недостаточно. Он также признал, что люди скептически относятся к уже действующим программам и заявляют, что хотят конкретных результатов в обмен на инвестиции с их стороны.
«Мы начали процесс консолидации диаспоры, но, если  ожидаем, что сможем собрать их всех за один год, то это нереально. Однако благодаря постоянным и последовательным  программам мы сможем создать соответствующую культуру у людей, пояснить им, что они должны вернуться и работать на своей родине», - отметил Главный уполномоченный по делам диаспоры.