Չինաստանում կորոնավիրուսի բռնկման բարձրակետը կլինի մոտ 7-10 օր հետո, բայց հիվանդության մասշտաբային աճ չի լինի, կարծում է Չինաստանի առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի հատուկ փորձագիտական հանձնաժողովի ղեկավար Չժուն Նանշանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ինչ վերաբերում է փաստին, թե երբ կլինի համաճարակի բարձրակետը, անչափ դժվար է միանշանակ կանխատեսել: Չնայած կարծում եմ, որ բարձրակետը կլինի մոտ մեկ շաբաթվա-10 օրվա ընթացքում, բայց մասշտաբային աճ չի լինի»,- «Սինհուա» գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Չժուն Նանշանը:
Դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանությունները Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը տեղեկացրել էին երկրի կենտրոնական մասում գտնվող Ուհան քաղաքում անհայտ թոքաբորբի բռնկման մասին: Մասնագետները պարզել էին, որ հիվանդության հարուցիչն է 2019-nCoV կորոնավիրուսի նոր տեսակը, որը կարող է փոխանցվել մարդուց մարդուն:
Չինաստանի առողջապահության պետական կոմիտեի վերջին տեղեկություններով՝ Չինաստանում կորոնավիրուսի նոր տեսակի առաջացրած թոքաբորբով հիվանդների ընդհանուր թիվը հասել է 4515-ի, նրանցից 106 մարդ մահացել է, 60-ը բուժվել եւ հիվանդանոցից դուրս է գրվել: Չինաստանի մայրցամաքային սահմաններից դուրս վարակման դեպքեր են գրանցվել Հոնկոնգում, Մակաոյում, Թայվանում, Թաիլանդում, Ճապոնիայում, Հարավային Կորեայում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Վիետնամում, Սինգապուրում, Նեպալում, Ֆրանսիայում, Ավստրալիայում, Մալայզիայում եւ Գերմանիայում:

The peak of coronavirus outbreak in China will hit in about 7-10 days, but there will be no large-scale growth of diseases, RIA Novosti reported referring to Zhong Nanshan, a respiratory expert and head of the health commission team investigating the outbreak of the new coronavirus
On December 31, 2019, the Chinese authorities informed the World Health Organization about an outbreak of unknown pneumonia in the city of Wuhan. As experts have established, the causative agent of the disease is a new type of coronavirus - 2019-nCoV, which can be transmitted from person to person.
According to the latest data from the Chinese state health committee, the total number of patients with pneumonia caused by a new type of coronavirus in China reached 4,515 people, with 106 people died, while 60 people recovered and were discharged from hospitals. Infections were also reported in Hong Kong, Macau, Taiwan, Thailand, Japan, South Korea, the US, Canada, Vietnam, Singapore, Nepal, France, Australia, Malaysia and Germany.