Չինաստանում կորոնավիրուսի բռնկման բարձրակետը կլինի մոտ 7-10 օր հետո, բայց հիվանդության մասշտաբային աճ չի լինի, կարծում է Չինաստանի առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի հատուկ փորձագիտական հանձնաժողովի ղեկավար Չժուն Նանշանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ինչ վերաբերում է փաստին, թե երբ կլինի համաճարակի բարձրակետը, անչափ դժվար է միանշանակ կանխատեսել: Չնայած կարծում եմ, որ բարձրակետը կլինի մոտ մեկ շաբաթվա-10 օրվա ընթացքում, բայց մասշտաբային աճ չի լինի»,- «Սինհուա» գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Չժուն Նանշանը:
Դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանությունները Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը տեղեկացրել էին երկրի կենտրոնական մասում գտնվող Ուհան քաղաքում անհայտ թոքաբորբի բռնկման մասին: Մասնագետները պարզել էին, որ հիվանդության հարուցիչն է 2019-nCoV կորոնավիրուսի նոր տեսակը, որը կարող է փոխանցվել մարդուց մարդուն:
Չինաստանի առողջապահության պետական կոմիտեի վերջին տեղեկություններով՝ Չինաստանում կորոնավիրուսի նոր տեսակի առաջացրած թոքաբորբով հիվանդների ընդհանուր թիվը հասել է 4515-ի, նրանցից 106 մարդ մահացել է, 60-ը բուժվել եւ հիվանդանոցից դուրս է գրվել: Չինաստանի մայրցամաքային սահմաններից դուրս վարակման դեպքեր են գրանցվել Հոնկոնգում, Մակաոյում, Թայվանում, Թաիլանդում, Ճապոնիայում, Հարավային Կորեայում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Վիետնամում, Սինգապուրում, Նեպալում, Ֆրանսիայում, Ավստրալիայում, Մալայզիայում եւ Գերմանիայում:

Пик вспышки коронавируса в Китае наступит примерно через 7-10 дней, но масштабного роста заболеваний не будет, считает глава специальной экспертной комиссии госкомитета по вопросам здравоохранения КНР Чжун Наньшань, передает РИА Новости
«Что касается того, когда наступит пик эпидемии, очень сложно однозначно предсказать. Хотя, я думаю, что пик наступит где -то в течение одной недели – 10 дней, но не будет масштабного роста», - сказал Чжун Наньшань, слова которого приводит агентство Синьхуа.
Власти Китая 31 декабря 2019 года информировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань, расположенном в центральной части страны. Как установили специалисты, возбудителем заболевания стал новый тип коронавируса - 2019-nCoV, который может передаваться от человека к человеку.
По последним данным госкомитета здравоохранения КНР, общее число заболевших пневмонией, вызванной новым типом коронавируса в Китае, достигло 4515 человек, из них 106 скончались, 60 человек вылечились и были выписаны из больниц. За пределами материкового Китая случаи заражения зафиксированы в Гонконге, Макао, Тайване, Таиланде, Японии, Южной Корее, США, Канаде, Вьетнаме, Сингапуре, Непале, Франции, Австралии, Малайзии и Германии.