Ամբողջ աշխարհի կառավարությունների կողմից ընդունված զանգվածային ֆինանսական խթանման միջոցները կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի համար պետք է հարմարեցվեն կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարին: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՀ-ի ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան` ելույթ ունենալով «Պետերբուրգյան կլիմայական երկխոսություն» վիրտուալ գագաթնաժողովին:
Գեորգիեւան միացել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին եւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին` կոչ անելով նպատակաուղղված ջանքեր գործադրել «կանաչ վերականգնման» ուղղությամբ համավարակային ճգնաժամից հետո: «Կլիմայական ճգնաժամի դեմ պայքարի միջոցների ձեռնարկումն անհրաժեշտություն է, եթե մենք ցանկանում ենք ավելի լավ աշխարհ թողնել մեր երեխաներին»,- ասել է ԱՄՀ ղեկավարը: «Այն, ինչ մենք հիմա անում ենք, ոչ միայն կփոխի մեր տնտեսությունն ու հասարակությունը, այլեւ կփոխի մարդկության ապագան այս մոլորակի վրա,-հայտարարել է նա:- «Կանաչ վերականգնումը» մեր կամուրջն է դեպի ավելի կայուն ապագա»:
Ըստ նրա` կառավարություններն արդեն արտակարգ միջոցներ են ձեռնարկել համավարակի դեմ պայքարում, սակայն հետագա ջանքեր են անհրաժեշտ` 1930-ականների Մեծ դեպրեսիայի ժամանակներից ի վեր ամենավատ տնտեսական անկմանն արձագանքելու համար: Երաշխավորելու համար, որ հարկաբյուջետային խթանումն ուղղված է կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռիսկերի վերացմանը, ըստ նրա, կառավարությունները պետք է ֆինանսական աջակցություն տրամադրեն ածխածնի ինտենսիվ արտանետմամբ ընկերություններին` ածխածնի արտանետումների կրճատման պարտավորություններից կախված:
Գեորգիեւան կառավարություններին կոչ է արել ֆինանսական ծախսերը կենտրոնացնել մաքուր տեխնոլոգիաների, մաքուր տրանսպորտի, կայուն գյուղատնտեսության եւ կլիմայի փոփոխության նկատմամբ կայունության խթանման վրա:
«Հաշվի առնելով, որ նավթի գները ռեկորդային ցածր մակարդակի վրա են գտնվում` այժմ ճիշտ ժամանակն է հրաժարվել վնասակար սուբսիդիաներից»,- ասել է Գեորգիեւան` վկայակոչելով ԱՄՀ-ի գնահատականն առ այն, որ ցածր ածխածնի արտանետման ցածր մակարդակին անցումը 2.3 տրիլիոն դոլարի ներդրում կպահանջի տասը տարվա ընթացքում: Նա նաեւ հորդորել է կառավարություններին խթանել էկոլոգիապես մաքուր ֆինանսավորումը` հատուկ շեշտը դնելով կանաչ պարտատոմսերի եւ կայուն ֆինանսավորման այլ ձեւերի վրա եւ ֆինանսական ձեռնարկություններին հանձնարարելով ավելի լավ բացահայտել կլիմայի ռիսկերն իրենց վարկային եւ ներդրումային պորտֆելներում: Ըստ նրա` ածխածնի գնի բարձրացումը կօգնի եկամուտներ ստեղծել ապագայում պետական եկամուտներն ավելացնելու համար: «Ածխածնի զգալիորեն ավելի բարձր գինն անհրաժեշտ է կլիմայական պայմանները հաշվի առնող ներդրումների խթանման եւ ավելի մաքուր վառելիքին անցման արագացման եւ էներգաարդյունավետության բարձրացման համար»,- ասել է Գեորգիեւան:
Ըստ ԱՄՀ գնահատականների` ածխածնի համաշխարհային գինը պետք է բարձրանա 75 դոլար մեկ տոննայի դիմաց` տոննայի դիմաց ներկայիս 2 դոլարի փոխարեն` գլոբալ տաքացումը 2 աստիճանից ցածր մակարդակում պահելու համար:

Масштабные меры финансового стимулирования, принятые правительствами по всему миру для борьбы с пандемией коронавируса, должны быть адаптированы к борьбе с изменением климата. Об этом заявила глава МВФ Кристалина Георгиева, вступая на виртуальном саммите «Петерсбергский климатический диалог». Георгиева присоединилась к канцлеру Германии Ангеле Меркель и генсеку ООН Антонио Гутерришу, призвав приложить целенаправленные усилия для содействия «зеленому восстановлению» после пандемического кризиса.
«Принятие мер по борьбе с климатическим кризисом - это необходимость, если мы хотим оставить лучший мир для наших детей», - сказал глава МВФ. «То, что мы делаем сейчас, не только изменит нашу экономику и общество, но и изменит будущее человечества на этой планете», - сказала она. ««Зеленое восстановление»- это наш мост в более устойчивое будущее».
По ее словам, правительства уже приняли чрезвычайные меры по борьбе с пандемией, но необходимы дальнейшие усилия, чтобы отреагировать на худший экономический спад со времен Великой депрессии 1930-х годов.
Чтобы гарантировать, что налогово-бюджетное стимулирование направлено на устранение рисков, связанных с изменением климата, она сказала, что правительствам следует обеспечить финансовую поддержку для компаний с интенсивным выбросом углерода в зависимости от обязательств по сокращению выбросов углерода.
Георгиева призвала правительства сосредоточить финансовые расходы на продвижении экологически чистых технологий, чистого транспорта, устойчивого сельского хозяйства и устойчивости к изменению климата.
«Учитывая, что цены на нефть находятся на рекордно низком уровне, сейчас самое время отказаться от вредных субсидий», - сказала Георгиева, сославшись на оценку МВФ о том, что переход к низкому уровню выбросов углерода потребует инвестиций в размере 2,3 трлн долларов в год в течение десятилетия.
Она также настоятельно призвала правительства поощрять экологически чистое финансирование, уделяя особое внимание зеленым облигациям и другим формам устойчивого финансирования и поручая финансовым фирмам лучше раскрывать климатические риски в своих кредитных и инвестиционных портфелях.
По ее словам, повышение цены на углерод поможет генерировать доходы для увеличения государственных доходов в будущем. «Существенно более высокая цена на углерод необходима для стимулирования инвестиций, учитывающих климатические условия, и для ускорения перехода на более чистые виды топлива и повышение энергоэффективности», - сказала Георгиева.
По оценкам МВФ, мировая цена на углерод должна вырасти до 75 долларов за тонну с 2 долларов за тонну в настоящее время, чтобы удержать глобальное потепление на уровн ниже 2 градусов по Цельсию.