ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում ջախջախիչ պարտությունից հետո Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ՄԱԿ-ին կոչ անել Իրանի դեմ կրկին պատժամիջոցներ սահմանել՝ հազվադեպ օգտագործվող դիվանագիտական մանեւրի միջոցով, որը, հավանաբար, կարող է է՛լ ավելի շատ մեկուսացնել Թրամփի վարչակազմին եւ ՄԱԿ-ում վստահության ճգնաժամ առաջացնել, նշում է AP-ն։
Իրանի դեմ պատժամիջոցները մեղմացվել էին 2015 թվականի միջուկային գործարքին համապատասխան, որից 2 տարի առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվեց։ Բայց անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ին չեն հաջողվել Իրանին զենքի մատակարարումների միջազգային էմբարգոն անորոշ ժամանակով երկարաձգելու փորձերը եւ հիմա որոշել է անցնել հարձակման նոր դիվանագիտական գծի։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հինգշաբթի կուղեւորվի Նյու Յորք՝ ՄԱԿ ԱԽ նախագահին իրազեկելու, որ Միացյալ Նահանգները գործարկում է բանաձեւում «հակադարձ մեխանիզմը», որը հավանություն է տալիս միջուկային գործարքին։ Դա մասնակիցներին թույլ կտա պահանջել ՄԱԿ բոլոր պատժամիջոցների վերականգնում բարդ ընթացակարգով, որի վրա չի կարելի վետո դնել։
Սպասվում է, որ Պետքարտուղարությունը Պոմպեոյի ուղեւորության ծրագրերի մասին կհայտարարի չորեքշաբթի, բայց նա եւ Թրամփը չեն թաքցնում «հակադարձ մեխանիզմը» կիրառելու իրենց մտադրությունը, առավել եւս՝ որ զենքի մատակարարումների էմբարգոն երկարաձգելու նրանց փորձը անցած ուրբաթ խայտառակ պարտություն է կրել։
Ինչպես զենքի մատակարարումների էմբարգոյի երկարաձգումը, այնպես էլ վարչակազմի ծրագիրը կտրուկ կերպով հակազդում է Չինաստանին եւ Ռուսաստանին, ինչպես նաեւ Անվտանգության խորհրդի մյուս անդամներին, ներառյալ ԱՄՆ դաշնակիցներին, Մեծ Բրիտանիային եւ Ֆրանսիային, եւ կարող է ՄԱԿ քաղաքականության լեգիտիմության համար պայքարի հող նախապատրաստել։
ԱՄՆ-ն պնդում է, որ որպես միջուկային գործարքի սկզբնական անդամ պահպանում է պատժամիջոցների վերականգնումը պահանջելու իրավունքը։ Մյուսները, որոնք նախկինի պես աջակցում են գործարքը՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ-ն լիազորություններ չունի, երբ Թրամփը 2018 թվականին գործարքից դուրս եկավ, պարզ չէ՝ կկարողանա՞ն տեխնիկական ընթացակարգային միջոցներով կասեցնել «հակադարձ մեխանիզմի» գործարկումը։
ԱՄՆ փաստարկը չափազանց հակասական է։ Չինացիները, ռուսները եւ եվրոպացիները այն ծաղրում են, եւ անգամ Միացյալ Նահանգներում ամենաազդեցիկ իրանական ճուռակները դրա հետ համաձայն չեն։
Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն այս մեխանիզմը գործարկելու իրավունքը կորցրեց, երբ գործարքից դուրս եկավ, եւ որ առաջ ընթանալը չարժե այն վնասը, որը կարող է հասցվել ԱԽ-ում ԱՄՆ վետոյի իրավունքին։
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն այս շաբաթ գովաբանել է Բոլթոնին։ «Նա, համենայնդեպս, հետեւողական է՝ գիծ, որը պակասում է ԱՄՆ այս վարչակազմին»,- նշել է Զարիֆը։
Իակ ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով նախկին տեղակալ Վենդի Շերմանը, որը Օբամայի վարչակազմում միջուկային համաձայնագրի հարցում առաջատար բանակցողն էր, ասել է․ «Անհնար է, որ որեւէ մեկը, որը հրաժարվել է (գործարքից), հակադարձ մեխանիզմը գործարկելու իրավունք կունենա»։
Այսպիսով՝ վարչակազմի առաջ շարժվելու համառ մղումը վեճերի համար հող է ստեղծել եւ այն բանի հնարավորություն, որ ՄԱԿ մյուս անդամները ուղղակի կանտեսեն ԱՄՆ կոչերը։ Այսպիսի ելքը կարող է պոտենցիալ կերպով կասկածի տակ դնել Անվտանգության խորհրդի իր սեփական իրավաբանորեն պարտադիր որոշումների կատարումն ապահովելու ունակությունը։
Սպասվում է, որ Պոմպեոն միջուկային գործարքը զգալիորեն չպահպանելու ապացույցներ կներկայացնի։ Իրանը չի հերքում գործարքի որոշ պայմանների խախտումները, բայց հայտարարում է, որ իր գործողությունները հրահրվել են ԱՄՆ հեռանալով եւ Թրամփի վարչակազմի կողմից պատժամիջոցների կրկնակի սահմանմամբ։
Օբամայի վարչակազմի մտահղացմամբ, որը բանակցություններ էր վարում, Միացյալ Նահանգները կամ խորհրդի ցանկացած այլ մշտական անդամ կարող էր օգտագործել իր վետոն, որ արգելափակեր պատժամիջոցները հանել շարունակելը։ Տեսականորեն դա բերելու է պատժամիջոցների կրկնակի սահմանման։
Բայց խորհրդի որեւիցե այլ անդամ կաջակցի՞ ԱՄՆ գործողությանը՝ հարցը բաց է։ ՄԱԿ որոշ փորձագետներ կարծում են, որ մյուսները ուղղակի կանտեսեն ամերիկացիներին, ինչի հետեւանքով Թրամփի վարչակազմը կհայտնվի մի վիճակում, որում, հավանաբար, ստիպված կլինի ներկայացնել պատժամիջոցների մեղմացումը երկարաձգելու իր բանաձեւը՝ դրա վրա վետո կիրառելու միակ նպատակով։

After a crushing defeat in the UN Security Council, the United States is ready to urge the UN to reimpose sanctions against Iran through a rarely used diplomatic maneuver that is likely to further isolate the Trump administration and could cause a crisis of confidence in the UN, AP reported.
Sanctions on Iran have been eased in line with the 2015 nuclear deal, which President Donald Trump abandoned two years ago. But last week, the United States failed in its attempt to indefinitely extend the international arms embargo on Iran and has now switched to a new diplomatic line of attack.
US Secretary of State Mike Pompeo will travel to New York on Thursday to notify the UN Security Council chairman that the United States is engaging a “snapback” mechanism in a resolution approving the nuclear deal. This allows participants to demand the restoration of all UN sanctions in a complex procedure that cannot be vetoed.
The State Department is expected to announce plans for Pompeo's trip on Wednesday, but he and Trump have made no secret of their intention to use the “snapback” mechanism, especially since their attempt to extend the arms embargo suffered a disgraceful defeat last Friday.
Just like extending the arms embargo, the administration's plan sharply opposes China and Russia, as well as other members of the Security Council, including US allies, Britain and France, and could set the stage for a battle over the legitimacy of UN policies.
The United States claims that, as the original participant in the nuclear deal, it retains the right to demand the restoration of sanctions. Others, who continue to support the deal, say the US had no authority to do so when Trump pulled out of the deal in 2018, but it is unclear if they can stop the “snapback” mechanism from engaging with technical procedural means.
The US argument is highly controversial. The Chinese, Russians, and Europeans ridicule him, and even the most influential Iranian hawks in the United States disagree with him.
Former Trump national security adviser John Bolton said the US lost the power to use this mechanism when it pulled out of the deal, and that going forward is not worth the damage it could inflict on the US Security Council veto.
Iranian Foreign Minister Mohammed Javad Zarif praised Bolton this week. And former US Undersecretary of State for Political Affairs Wendy Sherman, the Obama administration's lead negotiator on the nuclear deal, said that it is impossible for someone who backs out the deal to have the right to “snapback” mechanism.
Thus, the administration’s persistence in moving forward has created grounds for controversy and the likelihood that the US appeal will simply be ignored by other UN members. This outcome could potentially call into question the Security Council's ability to enforce its own legally binding decisions.
Pompeo is expected to provide evidence of material non-compliance with the nuclear deal. Iran has not denied violating some of the terms of the deal but says its actions were prompted by the US withdrawal and the Trump administration's re-imposition of sanctions.
The Obama administration, which negotiated, intended the United States, or any other permanent councilor, to use its veto to block the continuation of the lifting of the sanctions. In theory, this will lead to the re-imposition of sanctions.
But whether any other council member will support US action is an open question. Some UN experts believe that others will simply ignore the Americans, leaving the Trump administration in a position where it may be forced to submit its resolution to extend the sanctions easing with the sole purpose of vetoing it.