Մեր ամբողջ դիվանագիտական ծառայությունն աշխատում է արտակարգ ռեժիմով. Մեր դեսպանների կողմից Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ արդեն իսկ համապարփակ տեղեկատվություն է փոխանցվել համապատասխան երկրների գերատեսչություններին, միջազգային կազմակերպություններին: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Բոլորը տեղեկացվել են տեղի ունեցող զարգացումների, ինչպես նաեւ հայկական կողմերի գնահատականների մասին: Առավոտվանից ԱԳ նախարարն արդեն մշտական կապի մեջ է համանախագահների հետ, որի մասին հայտնել է առավոտյան:
Կարելի է ասել ամեն րոպե է կապը եւ ամեն մի զարգացում կապի արդյունք է տալիս: Նույն ձեւով նախարարը մշտական կապի մեջ է նաեւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի, Վրաստանի իր գործընկերոջ եւ մի շարք այլ երկրների գործընկերների հետ, որոնց պարբերաբար տրամադրում է տեղեկատվություն»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ինչպիսի՞ն է արձագանքը այդ երկրներից, ԱԳՆ խոսնակն ասաց. «Այս պահին կարող եմ միայն այն ասել, որ արձագանքը, որ այս պահին ստանում ենք, այն է, որ պետք է անհապաղ դադարեցնել բոլոր գործողությունները տեղում եւ մեր առաջնային խնդիրը իրադրության դեէսկալացիան է, լարվածության թուլացումը:
Այդ առումով մենք մեր բոլոր համապատասխան գործընկերներին համապարփակ ճիշտ տեղեկատվություն ենք տրամադրում: Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ ենք իրականացնում: Այս պահին, ինչ ստացել ենք, ունենք լիակատար փոխըմբռնում, որ պետք է նախեւառաջ քայլեր ձեռնարկվեն իրադրության լարվածության նվազեցման ուղղությամբ»:
Հարցին, թե արդյոք այս պահին Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման հարց կա՞, Նաղդալյանը նկատեց, որ Անվտանգության խորհրդի օրակարգում ներառված են բազմաթիվ հարցեր, եւ քանի դեռ այդ նիստը չի ավարտվել, ինքը ոչինչ չի կարող ասել:

During a meeting with journalists today, spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Anna Naghdalyan said the Ministry of Foreign Affairs is working under a special regime, and Armenia’s ambassadors have already provided comprehensive information about the situation created as a result of Azerbaijani aggression to the ministries of foreign affairs of relevant countries and international organizations.
“They have all been notified about the developments, as well as the Armenian side’s evaluations. The foreign minister has been in constant touch with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship since this morning, and this was reported in the morning.
It is safe to say that we are in touch every minute, and every development is reported. The foreign minister is also in constant touch with his Russian and Georgian counterparts and the foreign ministers of several other countries, which are provided with information on a regular basis,” she said.
Asked what the responses from those countries are, Naghdalyan only said the countries must immediately stop all operations and de-escalate the situation and weaken the tension. “At this moment, we all fully understand that it is first necessary to take actions to reduce tension,” she said.
Asked if Armenia’s recognition of Artsakh’s independence is being considered, Naghdalyan noted that there are several issues on the agenda of the Security Council and can’t say anything until the session ends.