Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ժամը 07:15-ի սահմաններում ագրեսիա են ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության հանդեպ:
Արցախի ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի մարտակարգերին, մշտական տեղակայման վայրերին ու խաղաղ բնակավայրերին հասցվել են հարվածներ հրետանային համակարգերի և հարվածային ԱԹՍ-ների կիրառմամբ:
Այնուհետև հակառակորդի մոտոհրաձգային և զրահատանկային ստորաբաժանումները հարձակման են անցել հյուսիսային, հարավային և հարավ-արևելյան ուղղություններով: Այս պահի դրությամբ նշված ուղղություններում ՊԲ ստորաբաժանումները մղում են պաշտպանական մարտեր՝ կասեցնելով հակառակորդի առաջխաղացումը: Հակառակորդն ունի կենդանի ուժի և զրահատեխնիկայի մեծ կորուստներ: ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից ոչնչացվել են հակառակորդի 4 ուղղաթիռ, շուրջ 15 ԱԹՍ, այդ թվում՝ հարվածային, 10 տանկ և հետևակի մարտական մեքենա: ՊԲ կորուստները ճշտվում են:

Today at around 7:15 a.m. the Armed Forces of Azerbaijan launched military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh).
As reported the Ministry of Defense of Artsakh, Azerbaijan struck combat systems, permanent deployment sites and peaceful settlements with artillery and strike UAVs.
Afterwards, the adversary’s motorized rifle and armored tank units attached in the northern, southern and southeastern directions. Currently, the units of the Defense Army are leading defense battles, suspending the adversary’s advancement. The adversary has suffered many casualties in terms of living force and armored vehicles. The units of the Defense Army have destroyed 4 helicopters and nearly 15 UAVs (including strike UAVs), tanks and infantry fighting vehicles of the adversary. The casualties of the Defense Army are being specified.