Իրանի Խոդաֆարինի գավառապետը հայտնել է, որ համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի համազարկի հետևանքով Փարվիզխանլու գյուղում վիրավորվել է 6 տարեկան երեխա։
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի փոխանցմամբ, արկն ընկել է բնակելի տան վրա։ Գյուղի տեղակայման վայրը ցույց է տալիս, որ հարվածել է Ադրբեջանի զինուժը։ Փարվիսխանլուն գտնվում է Արցախի պաշտպանության բանակի ուժերի թիկունքում՝ Արցախ-Իրան սահմանին՝ Ադրբեջանի զինուժի տեղակայման վայրից և Ադրբեջանի սահմանից շուրջ 10-12 կմ հեռավորության վրա։
English and Russian below Իրանի Խոդաֆարինի գավառապետը հայտնել է, որ համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի համազարկի...

The governor of Khodafarin Province of Iran has reported that a 6-year-old child has been wounded in Parvizkhanlu village after a projectile launched from a multiple rocket launcher.
According to the Armenian Unified Information Center, the projectile fell on the house. The map shows that the projectile was launched by the Armed Forces of Azerbaijan. Parviskhanlu is located in the rear of the forces of the Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh), on the Artsakh-Iran border, nearly 10-12 km away from the location of deployment of the Azerbaijani Armed Forces and the border with Azerbaijan.