Ստեփանակերտի բնակիչները չեն տարհանվի: Այս մասին հոկտեմբերի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
«Նման որոշում կկայացվի միայն անհրաժեշտության դեպքում: Մինչ այժմ տարհանվել են որոշ բնակավայրերի բնակիչներ, որոնք գտնվում են ռազմական գործողություններից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա»,- ասաց նա:
Պետնախարարը հավելեց, որ քաղաքի բոլոր բնակիչներին ապաստան տրամադրելու համապատասխան հնարավորություններ կան:
«Ավելին, կան լրացուցիչ ռեսուրսներ այդ հնարավորությունները նույնիսկ ընդլայնելու համար: Վնասի գնահատումը կատարվում է շատ արագ, եւ մենք վաղը նախատեսում ենք սկսել տների եւ ապաստարանների վերանորոգման եւ վերականգնման աշխատանքներ ոչ միայն մայրաքաղաքում»,- ընդգծեց Մարտիրոսյանը:
Նա հավելեց, որ մինչ այժմ ոչ միայն մայրաքաղաքն է ենթարկվել գնդակոծության (այսօրվա հրետակոծության հետեւանքով զոհերի մասին տվյալներ չկան), այլ նաեւ երկրի այլ մասերի քաղաքներ եւ գյուղեր:

Жителей Степанакерта эвакуировать не будут. Об этом на встрече с журналистами 2 октября заявил государственный министр Арцаха Григорий Мартиросян.
«Такое решение будет принято только в случае необходимости. До сих пор были эвакуированы жители некоторых населенных пунктов, которые находятся в нескольких километрах от боевых действий»,- отметил он.
Госминистр добавил, что соответствующие возможности обеспечить всех жителей города убежищем есть.
«Более того, есть дополнительные ресурсы даже расширить эти возможности. Оценка ущерба проводится очень оперативно, и завтра уже планируем начать ремонтные и восстановительные работы домов и жилья и не только в столице», - подчеркнул Мартиросян.
Он добавил, что артобстрелу до сих пор подвергалась, не только столица (данных о жертвах в результате сегодняшнего обстрела пока нет), но и города и села в других частях страны.