Եգիպտոսի նախագահ Աբդուլ-Ֆաթահ Խալիլ Ալ-Սիսին շաբաթ օրը վավերացրել է Հունաստանի հետ ռազմավարական ծովային համաձայնագիրը՝ նավթի եւ գազի արդյունահանման իրավունքների բացառիկ տնտեսական գոտու սահմանազատման վերաբերյալ, հաղորդում է Associated Press-ը:
Այս երկկողմ համաձայնագիրը դիտարկվում է որպես պատասխան Թուրքիայի եւ Լիբիայի կառավարությունների միջեւ Տրիպոլիում կնքված համաձայնագրին, որը հանգեցրել է լարվածության Միջերկրածովյան տարածաշրջանում` կապված Միջերկրական ծով Թուրքիայի արշավների հետ:
MENA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Եգիպտոսի նախագահի ստորագրած համաձայնագիրը հրապարակվել է այսօր՝ պաշտոնական տեղեկագրում:
Փաստաթուղթը վավերացվել է Եգիպտոսի եւ Հունաստանի արտգործնախարարների կողմից Կահիրեում ստորագրվելուց երկու ամիս անց:

Президент Египта Абдул-Фаттах Халил Ас-Сиси в субботу ратифицировал стратегическое морское соглашение с Грецией о демаркации эксклюзивной экономической зоны по правам на добычу нефти и газа, сообщает Associated Press.
Это двустороннее соглашение рассматривается, как ответ на соглашение, заключенное между Турцией и правительством Ливии в Триполи, которое привело к напряжению в Средиземноморском регионе в связи с экспедициями Турции в Средиземном море.
Согласно сообщению информагентства MENA, подписанное президентом Египта соглашение было обнародовано сегодня, в субботу, в официальном бюллетене.
Документ был ратифицирован два месяца спустя после его подписания главами МИД Египта и Греции в Каире.